Polis, HDP’li vekilin röportaj vermesini engelledi

0
90

HDP Van İl Örgütü binasının bulunduğu sokağın polis tarafından bariyerlerle kapatılması üzerine HDP Van milletvekilleri Murat Sarısaç ve Muazzez Orhan, valilik binası önünde eylem başlattı. Eylem sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtlamak isteyen Sarısaç, polis tarafından engellendi.

Mezopotamya Ajans’ının haberine göre, Van İl Örgütü binasının bulunduğu Nacibey Sokağı sabah saatlerinde polis tarafından bariyerlerle kapatıldı. Kent milletvekilleri Murat Sarısaç ve Muazzez Orhan ile partilililer, sokağı kapatan ve yaya girişine izin vermeyen polislere tepki gösterdi. HDP çevresindeki polis ablukası sürerken, vekiller, kentte her 15 günde bir “eylem ve etkinlik” yasağı ilan eden valiliğin bulunduğu binanın önüne geçti.

Yetkililerle görüşme talepleri reddedilen Sarısaç ve Orhan, valilik binası önünde polisler tarafından kalkanlarla çembere alındı. Haber takibi yapan gazeteciler ise alandan uzaklaştırıldı. 

Duruma tepki gösteren Sarısaç, bir gurup AKP’linin partileri binası önüne getirilmek istendiğini belirterek, “Bu yapılan usulsüzlükleri halka duyurduğumuz için eylem ve etkinlik yasağı getiriliyor. 5 yıldır bu kentte yasaklar var ve halk iradesi gasp ediliyor” dedi. Kentin ekonomik verilerde son sıralarda yer aldığına dikkati çeken Sarısaç, “Ekonomik, sosyal, kültürel ve her anlamda çökertilmiş bir Van var. Hiçbir şekilde bunların hukuksuzluklarına boyun eğmeyeceğiz” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.