Polis, İzmir’de İstanbul Sözleşmesi için eylem yapan kadınlara saldırdı: 16 kadın darp edilerek gözaltına alındı

0
1162

İzmir Alsancak’ta, İstanbul Sözleşmesi için eylem yapan kadınlara polis şiddet kullanarak saldırdı. 

İzmir-Alsancak’ta birçok siyasi parti, sendika, dernek ve platformdan kadınlar, İstanbul Sözleşmesi için bir araya geldi.  “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” pankartının açıldığı eylemde sıklıkla “Kadın cinayetleri politiktir”, “Kadınlara değil katillere barikat”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı. İzmirli kadınlar, açıklamayı Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yapmak için yürümek istedi. Polis kadınlara yönelik “Burada basın açıklamasının uygun şekilde yapılmasında herhangi bir sakınca yok. Ancak yürüyüşe geçilmesi durumunda müdahale edilecek” anonsu yaptı. 

Kadınlar, “Biz daha önce defalarca İzmir’de kadınlar olarak bu yolu yürüyüp hiçbir engelle karşılaşmadan basın açıklamalarımızı yaptık. İstanbul Sözleşmesi için buradayız. Şiddete karşı durmak için buradayız. Bizim kararımız bu yönde. Sizin de bunu tekrar değerlendirmenizi istiyoruz. Yürüyeceğiz” dediler. Bunun üzerine polis, kadınlara saldırdı. Yerlerde sürüklenerek darp edilen kadınlardan 16’sı ters kelepçe takılarak gözaltına alındı. 

Gözaltı sırasında bir polis amiri, gözaltına alınırken direnen bir kadın için “kolunu kırın” şeklinde talimat verdiği duyuldu. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.