Polis tarafından katledilen George Floyd davasında karar: Üç ayrı suçtan suçlu bulundu!

0
120

Geçtiğimiz yıl ABD’de, polis Derek Chauvin’in dizi ile boynuna baskı uygulaması sonucu yaşamını yitiren George Floyd davasında jüri kararını açıkladı. Jüri üyeleri, Chauvin’i 3 ayrı suçtan da suçlu buldu. Chauvin 40 yıla kadar hapiste kalabilir.

Geçen yıl ABD’nin Minneapolis kentinde George Floyd isimli vatandaş, polis Derek Chauvin tarafından gözaltına alınırken diziyle boynuna baskı uygulandığı için nefes alamayarak yaşamını kaybetmişti.

Olay sırasında çevrede bulunan kişiler tarafından kaydedilen ve sosyal medyada infiale yol açan görüntülerde Floyd’un yaşamını yitirmesi, başta ABD olmak üzere dünya genelinde ırkçılık karşıtı eylemlere sebep oldu.

Görevden uzaklaştırılan ve 29 Mayıs 2020’de tutuklanan Chauvin, 10 Temmuz 2020’de ise kefaletle serbest bırakıldı. Olayla ilgili olarak hakkında 2 ve 3’üncü dereceden cinayet ile 2’nci dereceden adam öldürme suçlamalarından dava açılan Derek Chauvin’in yargılanmasına 29 Mart’ta başlandı.

Başta kolluk kuvvetlerine ait görüntülerin yanı sıra sıra birçok görüntünün izlenilip, doktor raporu ve tanıkların dinlenilmesinin ardından dünyanın takip ettiği davada karar açıklandı.

3 ayrı suçtan suçlu bulundu! 

Minneapolis’teki Hennepin Bölge Mahkemesi’nde 4 hafta süren yargılama sonucunda 12 kişiden oluşan jüri üyeleri yaklaşık 10 saat süren müzakerenin ardından tarihi kararı açıkladı. Jüri sözcüsü, Chauvin’i üç suçtan da suçlu bulduğunu bildirdi. Kararın okunmasının ardından Chauvin hakkındaki kefalet kaldırılarak tutuklanıp cezaevine konuldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.