Polonya’da sosyalizmi yıkan Lech Walesa, şimdi geçinemediğini belirtiyor, internetten iş arıyor!

0
232

Polonya Halk Cumhuriyeti içerisinde Batı’nın desteği ile muhalefet geliştiren, böylelikle Polonya’nın kapitalizme geçişini sağlayan ve 1990-1995 yılları arasında da Polonya Cumhurbaşkanlığı yapan Lech Walesa’nın şu sıralar emekli maaşı ile geçinemediği, internetten ek gelir elde etmek için iş aradığı belirtiliyor.

1983 yılı Nobel Barış Ödülü’nün de sahibi olduğu bilinen Walesa, internete koyduğu ilanda elektrikçi olmaya bile hazır olduğunu ifade ediyor. 77 yaşında olan Walesa, emeklilik maaşının kendisine ve ailesine yetmediğini aktarıyor.

50 yaş üstü kişilerin iş aradığı bir internet sitesine ilan veren Walesa, kendisini ‘deneyimli lider, harika konuşmacı, Nobel Barış Ödülü sahibi, 1990-1995 yılları arası Polonya Cumhurbaşkanı’ şeklinde tanıtırken, firmalarda liderlik eğitimi verebileceğini ve teşvik toplantılarına katılabileceğini de kaydetti.

Yayınladığı ilanda, aile toplantılarında konuklarla bir araya gelerek fotoğraf çektirip, imza verebileceğini de belirten Walesa, “Devlet Başkanlarıyla, Krallarla ve Papa ile bir araya geldim. Polonyalı firmalara ilişkin bilgi ve deneyimimi seve seve aktarabilir ve Polonya ekonomisinin gerçek değerini inşa etmek için Polonyalı firmaların dünya çapındaki promosyonlarına katılabilirim” ifadelerini kullandı.

1-2 saatine 20 bin zloti istiyor

Walesa 1-2 saatlik görüşme için minimum 20 bin zloti yani yaklaşık 7 bin dolar para istiyor.

Aldığı emekli maaşı olan 6 bin zlotinin yani yaklaşık 1500 doların kendisine yetmediğini aktaran Walesa’nın emeklilik maaşının ülkenin ortalama maaşının üzerinde olduğu biliniyor.

Ayrıca “demokrasi” talebiyle Lech Walesa’nın da liderliğini ettiği ve emperyalizm tarafından desteklenen muhalefetin 1989 yılında yıkabildiği Polonya’da siyasi ve ekonomik krizin bir türlü bitmediği biliniyor. Bunun yanında “demokrasi” geldiği belirtilen ülke, Batı bloğunun en despot ülkelerinden bir tanesi. Halk Cumhuriyeti’nin yıkılması ile birlikte işsizliğin, sefaletin ve gelir adaletsizliğinin çok hızlı şekilde arttığı biliniyor. Ülkenin eski Cumhurbaşkanı Walesa’nın içerisine düştüğü durum, genel hali özetler nitelikte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.