Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu: ‘Şüpheli hastaları otobüsle evine yolluyoruz’

0
360

Göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, son günlerde artan koronavirüs vakalarının nedenini tedbirsizliğe ve ekonomik kaygılarla alınmayan önlemlere bağladı.

Artışın en önemli nedeninin teşhis konulan hastayı kontrol edememek olduğunu belirten Prof. Dr. Tutluoğlu, “Hasta bize geliyor, test yaptırıyor. Test 2 veya 3 günde çıkıyor. ‘Git evine izole ol’ diyoruz. Otobüsle, metro ile gelen hasta kesin tanı konulmadığı için rahat hareket ederek evine gidiyor. Sonuç pozitif çıkınca, ‘Sen evinde kendini 14 gün izole et’ diyoruz. Kendi haline bıraktığımız hasta ayaklarıyla virüsü yayıyor. Hastalık bu şekilde yayılıyor ve bir türlü önlenemiyor” dedi. 

Cumhuriyet’ten Mehmet İnmez’in haberine göre Tutluoğlu, “Teşhis koyduğumuz hastayı anında araç veya ambulanslarla sokağa bırakmak yerine yurt veya otellerde 14 gün karantinaya alabiliriz. Biz bunu daha önce yurtdışından gelen hastalara uyguladık ve başarılı olduk. Diğer türlü çok zor engelleyeceğiz. Olduğumuz yerde sayıyoruz ve hatta bazı illerde de artış artık net görünüyor. Yaz döneminde bunu yaşıyorsak kış döneminde hava kirliliği, kapalı alanların etkileri ile daha çok artış göreceğiz. Ciddi önlemler almamız gerekiyor” dedi.

Şüpheli insanların hastanede beklerken birbirine virüs bulaştırabilme durumu olduğunu ifade eden Tutluoğlu, “Hastaneler her hastayı kabul etmiyor. Test yaptırmak isteyen hasta ise pandemi hastanesine gidiyor ve 5 saat sıra bekliyor. Beklerken kurallara uyulmuyor ve diğer hastalara virüsü bulaştırma ihtimali yüksek oluyor. Maalesef ekonomik kaygılar nedeniyle atılan adımların sonucunda bu rakamlara ulaştık” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.