Putin: İlk koronavirüs aşısı tescillendi

0
400

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, koronavirüse karşı geliştirdikleri ilk aşının tescillendiğini ifade etti ve kızının aşı olduğunu belirtti.

Rusya, koronavirüs pandemisine karşı aşı geliştiren ilk ülke oldu. Putin, Rusya Sağlık Bakanlığı, Gamaley Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen koronavirüs aşısını tescil ettiğini duyurdu. 

Hükümet yetkilileriyle bir toplantıda bir araya gelen Putin, “Bildiğim kadarıyla, bu sabah dünyada bir ilk olarak yeni tip koronavirüse karşı geliştirilen aşı tescillendi” dedi. Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko’dan aşı ile ilgili bilgilendirme isteyen Putin, “Tekrarlıyorum: Aşı gerekli tüm denemelerden geçti” diye de ekledi.

Aşının alıcı antikor ve hücresel bağışıklık oluşturduğunu belirten Putin, “Bunu çok iyi biliyorum, zira kızlarımdan biri aşıyı yaptırdı. Bir anlamda kızım da aşı deneyinde yer aldı diyebiliriz” dedi.

Putin, aşılamadan sonra kızının ateşinin 38 dereceye çıktığını, ertesi gün ateşinin 37 derecenin biraz üstünde olduğunu ifade etti.

Putin ayrıca en kısa zamanda aşı için seri üretime başlayacaklarını umduklarını da ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.