Romanların çadırlarını yıktılar, çocuklar aç kaldı

0
514

İzmir Çeşme Alaçatı mevkiinde Roman yurttaşların yaşadığı çadırlar 16 Haziran’da yıkıldı, sokakta kalan çocuklar aç kaldı. İzmir Barosu, 18 Haziran’da bölgeye yaptığı ziyaretin ardından durumu raporlaştırdı.

Baronun Yönetim Kurulu üyelerinden Deman Güler ve Gamze Karaoğlu ile Baronun İnsan Hakları Merkezi üyesi Gizem Metindağ’dan oluşan heyetin oluşturduğu raporda, Romanların yaşadığı üç yerleşkenin kepçelerle yıkılarak göçe zorlandıkları, bunun sonucunda sokakta kalan aileler içerisindeki çocukların günlerce aç kaldığı ifade edildi.

Roman yurttaşlar ile yapılan görüşmeler sonrasında hazırlanan ve 31 maddede toparlanan raporda, “Gördüğümüz manzara son yıllarda kentimizde karşılaşılan en ağır insani dramlardan birini yansıtmaktadır. Bölgedeki Romanların tahliyesine dair işlemler ulusal ve evrensel ilkelere aykırı olarak işletilmiştir. Özellikle kamu arazisi üzerinde yaşamakta olan Romanlara dair AİHM, Avrupa Konseyi Sosyal Haklar Komitesi ve BM Ekonomik ve Kültürel Haklar Komitesi kararları bir arada okunduğunda Çeşme Belediyesi’nin müdahalesinin başta ‘Romanların ihtiyaçlarının ve farklı yaşam tarzlarının, hem idari düzenlemeler hem de somut uygulamalar bakımından özellikle dikkate alınması gerektiği ilkesine’, ‘tahliyelerde sağlanması gereken hukuki korumanın, tahliyeye alternatif bir çözüm konusunda taraflara danışma yükümlülüğüne, tahliyelerin insanların evsiz kalması veya insan hakları ihlalleri riskine açık bir konumda bırakılması ile sonuçlanmaması prensibine’ aykırı olduğu açıktır” denildi. 

“Sivil toplumun sürece katılımının sağlanamadığı, temel yaklaşımın Romanların bölgeden uzaklaştırılması üzerine inşa edildiği anlaşılmaktadır” denilen raporda, “Alanda yaşayan bebeklerin her türlü temel hijyen koşullarından uzak yaşamak zorunda olduğu, giysilerinin eski ve kirli bulunduğu, altlarının çıplak olduğu, bebeklerin gıda, biberon ve bebek bezi ihtiyacının had safhada olduğu” tespitlerine yer verildi. Raporda, devamla şu ifadelere yer verildi: “Heyetin konuştuğu Roman yurttaşlardan birinin bebeğinin tek biberonu olduğunu, bunu da yıkımda kaybetti. Çeşme Belediyesi’nin yerleşim yerlerini yıkması ve alanı tahrip etmesi sonrası bölgedeki çocukların cam kırıkları ve paslı metal hurdalar üzerinde oynamalarının büyük bir sağlık riski yaratıyor. Alanda bulunan çocukların İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce gönderilen yemek aracına koşturdukları gözlemlenmiş, aileleri ile yapılan görüşmede çocukların sabahtan beri aç olduğu bilgisine ulaşılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.