RTÜK’e Göre Dondurma Reklamları Ahlak Sınırlarını Aşıyor

0
700

RTÜK’ün İzleme ve Degerlendirme Dairesi, reklam içeriklerinde bazı düzenlemelere gidileceğini bildirdi.

Daire Başkan Yardımcısı Murat Ellialtı, özellikle dondurma reklamlarının genel ahlak sınırlarını aştığını belirterek, düzenlemeye gidileceği ve bu sorunun çözüleceğini söyledi.

Hürriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre, TBMM Dilekçe Komisyonu Obezite ile Mücadele Alt Komisyonu’na bir sunum yapan Ellialtı, yöresel yemek programlarına ve reklamlara tepki gösterdi.

Ellialtı, Komisyon Başkanının daha önce ceza kesilen reklam olup olmadığını sorması üzerine şunları söyledi:

“Daha önce asitli içecekler ve dondurma reklamları içerisinde kesmiştik. Reklam verenler ve Reklamcılar Derneği’yle görüşerek içeriklerde bazı düzenlemelere gidiyoruz. Son olarak, biz dondurma reklamlarıyla ilgili birkaç hafta içerisinde, çünkü nisan ve mayıs ayında yayınlanmaya başlayacak ama yayınlandıktan sonra bizim ceza vermemizin de çok büyük bir etkisi olmuyor. O reklamlar çekilmeden biz kendileriyle görüşüyoruz, toplantı yapacağız. Bu reklamlar içerisindeki sıkıntılı hususlar ve özellikle dondurma reklamlarında genel ahlak sınırını aşan sorunlar olabiliyor. Bunlarda da bir düzenlemeye giderekten her ne kadar yetkimiz dâhilinde önceden müdahale yetkimiz olmasa da birtakım ortak çalışmalarla bunu çözmeye çalışıyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.