Rüşvet ve insan kaçakçılığından tutuklanan 2’nci Hudut Komutanı, Astsubay ifadesini geri çekince tahliye edildi

0
198

Rüşvet ve göçmen kaçakçılığından tutuklanan 2’nci Hudut Komutanı İlkay Katı, soruşturma sırasında şebeke kurduklarını itiraf eden Astsubay Gürkan Sinan’ın ifadesini geri çekmesiyle tahliye edildi.

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü “Göçmen kaçakçılığı” ve “Rüşvet” soruşturması kapsamında 2020 yılının Ağustos ayında 2’nci Hudut Tabur Komutanı Piyade Binbaşı İlkay Katı ile astsubaylar Nihat Muratoğlu, Aziz Çakı ve Gürkan Sinan ile sivil isimlerin olduğu toplamda 8 kişi tutuklanmıştı.

Şüpheliler arasında bulunan Başçavuş Gürkan Sinan’ın evinde yapılan aramalarda 21 bin 750 dolar, bin 405 TL, 85 adet çeyrek altın, 21 adet tam altın, 7 adet Cumhuriyet Altını, 9 adet yarım altın, 1 adet 2,5’lik altın ve 1 adet gram altının ele geçirildiği ortaya çıkmıştı.

Yapılan itiraflarda aynı şebekenin başka yerlerde de kurulmaya çalışıldığı ileri sürülürken Binbaşı İlkay Katı ise suçlamaları reddetmiş, Astsubay Gürkan Sinan’ın kendisi hakkındaki beyanlarına ise, “Gürkan kendi işlediği suça beni de karıştırıp iftira atmaktadır. Bana neden böyle bir iftira attığını bilmiyorum” şeklinde karşılık vermişti.

Savcılığın tüm isimlere ilişkin dava açılması için yeterli delil olduğunu belirterek ceza istediği dosya kapsamında, ilk yargılama 12 Ocak 2021’de Mardin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkemede ifadesini değiştiren Astsubay Gürkan Sinan, polisler tarafından tehdit edilerek ifadesinin alındığını iddia ederek, polislerin kendisini “Şimdi bunu buradan kaçıyordu diye vursak kim ne görecek” diyerek tehdit ettiğini söyledi. Polislerin kendisinden tabur komutanı aleyhine ifade vermesini istediğini iddia eden Gürkan Sinan, “Tabur komutanımın sigara kaçakçılığı yaptığı, mülteci kaçakçılığı yaptığı yönünde beyanlarda bulunmamı istediler. Hatta beni bu konudan kurtarmak için güvence vereceklerdi. Beni sonradan soruşturmada tanık yapacaklardı” diyerek, baskı altında ifade verdiğini savundu.

Yapılan savunmaların ardından mahkeme heyeti, “üzerlerine atılı suçun vasıf ve mahiyetinin değişme ihtimalinin bulunması, delillerin büyük oranda toplanmış oluşu ve sanığın kaçması, saklanması veya kaçacağı şüphesini uyandıran somut olguların bulunmaması, sanığın delilleri yok etme, gizleme veya değiştirme, taraflar üzerinde baskı yapma, girişimde bulunma hususlarında kuvvetli şüphe oluşturan davranışlarının olmaması ve tutuklu kaldığı süre dikkate alınarak” gerekçesiyle tutuklu 7 kişinin tahliyesine karar verdi. 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı/Ahmet Kanbal

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.