Rusya Dışişleri Sözcüsü: Türkiye’nin Kabil’deki havalimanının güvenliğini üstlenmesi, ABD-Taliban anlaşmasına aykırı

0
162

Rusya Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova, Kabil’deki NATO güçlerinin çekilmesinin ardından herhangi başka bir ülkenin orada asker tutmasının antlaşmaya aykırı olacağını belirtti.

Zaharova, Kabil uluslararası havaalanı güvenliği için Türkiye’nin üstlenmek istediği göreve ilişkin olarak, “Herhangi başka bir ülke gibi Türkiye’nin Afganistan’daki askeri birliğini tutması, ABD ile Taliban arasında Doha’da imzalanan anlaşmaya hukuki açıdan ters düşer. Bu belge, yabancı birliklerin 1 Mayıs’a kadar tümüyle çekilmesini öngörüyor. Bu süre, 11 Eylül 2021’e ertelendi ve Taliban hareketi bununla ilgili olumsuz görüşünü açıkladı.” dedi.

Bu konuyla ilgili Afgan taraflar arasındaki ulusal uzlaşı süreçlerini teşvik ederek karar alınmasından yana olduklarını ifade eden Zaharova, “Sorulması mantıklı olacak bir soru daha var. Neden ülkenin ana havaalanının güvenliği Afgan güvenlik güçlerine bırakılamıyor? 20 yılda Afgan güvenlik güçlerinin eğitim ve donatımına milyarlarca dolar harcandı. Afgan güçlerinin ülkelerinin güvenliğinin sağlanmasıyla ilgili görevleri kendi başlarına yerine getirecek düzeyde hazır olduğuna dair açıklamaları ABD ve NATO yetkililerinden tüm bu yıllar boyunca düzenli olarak duyduk. Ancak şimdi, NATO ülkelerine göre Afgan güçlerine güvenilmiyor.” dedi

Kaynak: Sputnik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.