Rusya, Nazi işgaline karşı zaferin 76. yılını kutladı

0
140

Rusya, Nazi işgaline karşı zaferin 76. yılını kutladı. Törende konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın çıkarlarını savunmaya kararlı olduklarını belirterek Rusya fobisini kınadı. Törene 12 bini aşkın asker 190’ın üzerinde de askeri araç katıldı.

Hatırlanacağı gibi Rusya ile ABD’nin başını çektiği Batılı ülkeler arasındaki gerginlik son zamanlarda Ukrayna’da tırmanmıştı. Taraflar son aylarda birbirlerinin diplomatlarını sınır dışı ettiler.

ABD Baltık, İskandinavya ülkeleri, Bulgaristan, Romanya, Gürcistan, Ermenistan ve Ukrayna aracılığıyla Rusya’yı sıkıştırmaya çalışırken Rusya 2014 yılında Kırım’ı Ukrayna’dan geri aldı ve Rusya’ya katılmak isteyen Doğu Ukrayna ile bağlarını güçlendirdi. Rusya daha önce Gürcistan’ın bazı bölgelerini ondan koparmış ve Batılılarla flört eden Ermenistan hükümetinin Azerbaycan-Türkiye ittifakıyla burnunun sürtülmesine destek olmuştu.

Batılı ülkeler Rusya’daki muhalefeti de yakından izliyor ve hapisteki muhalif lider Navalni’yi destekliyor. Navalni aynı zamanda şoven milliyetçi olarak da biliniyor.
Putin iktidara geldikten sonra Rusya’yı hızla toparladı. Sovyetler Birliği’nin çökmesinin ardından Rusya tam bir ekonomik ve politik çöküntü içine düşmüştü. Eski Doğu Avrupa ülkeleri olan Arnavutluk, Bulgaristan, Polonya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Romanya, Baltık Ülkeleri, Hırvatistan ve Slovenya NATO ülkesi oldu. Batı’nın her taraftan kuşattığı ve ekonomik yaptırımlar uyguladığı Rusya geçen zamanda hem kendi kendisine daha yeterli hem de askeri bakımdan daha güçlü hale geldi. Rusya’nın toparlanmasında Suriye’de aldığı inisiyatifin de etkisi olduğu düşünülüyor. Rusya uzun zamandır Çin ile ittifak içinde bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.