SADAT: “Suçlamalar Erdoğan’ın imajını zedelemek için”

0
112

Son dönemde oldukça tartışılan SADAT, kendilerine yöneltilen suçlamalara yanıt verdi. SADAT’ın Yönetim Kurulu Başkanı Melih Tanrıverdi, “Şirketimiz paralı asker örgütü değil, suçlamalar Erdoğan’ın imajını zedelemek için” sözlerini kullandı.

Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret’in (SADAT) kurucusu Adnan Tanrıverdi’nin oğlu Melih Tanrıverdi, son dönem kendilerine yönetilen suçlamalarla ilgili olarak Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) sorularını yazılı olarak yanıtladı.

“Şirketimizin paralı asker örgütü olmakla hiçbir ilgisi yoktur” diyen Tanrıverdi, SADAT’ın küresel güçlere karşı beklenmedik bir aktör olarak eylem alanına girmesi… bu dezenformasyonun nedenini açıklıyor.” ifadesini kullandı.

Ayrıca Tanrıverdi, Afganistan’daki Kabil Havalimanıyla ilgili oradaki asker ve güvenlik görevlilerine sadece eğitim ve danışmanlık hizmeti verebileceğini ifade etti.

AFP röportajında, ABD Savunma Bakanlığı’nın 2020’deki bir raporuna göre SADAT’ın Türkiye’nin destekliği güçlerin yanında savaşmak üzere Suriyeli milisleri eğitmek için Libya’ya uzmanlarını gönderdiği yolundaki raporuna dikkat çekildi. Yine aynı raporda, Libya’daki Suriyeli yaklaşık 5 bin savaşçının denetimi ve paralarının ödenmesinin de SADAT üzerinden yapıldığı görüşü dile getirilmişti. Bu iddiaları da yalanlayan Tanrıverdi, SADAT’ın geçen yıl Dağlık Karabağ’daki savaşta yine yabancı savaşçıların Azerbaycan’a gönderilmesinde rolü olduğu yolundaki suçlamayı reddetti ve bunları “komplo teorisi” olarak niteledi.

Bununla birlikte Tanrıverdi, “SADAT hiç bir zaman Suriye, Libya ve Azerbaycan’da olmadı.” diyerek “Küresel güçleri kandıracak kadar profesyonel olduğumuzu gerçekten düşünüyor musunuz?” sorusunu yöneltti. Hizmet verdikleri müşterilerin ismini vermeyen Tanrıverdi, Afrika kıtası da içinde olmak üzere her kıtada çalıştıklarını ifade etti.

Kaynak: Euronews

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.