“Sağlık çalışanları virüsten değil, alınmayan tedbirler yüzünden ölüyor”

0
349

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) sağlık alanındaki güvencesiz çalıştırılmaya karşılık bir süre önce başlattıkları “Güvenceli İş, Güvenli Gelecek” kampanyasını 24 Eylül’e kadar devam ettirmeyi ve kampanya kapsamında imza toplayıp, güvenceli çalışmanın önemini anlatma çabasında olduklarını açıkladı.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eş Genel Başkanı Gönül Erden, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı korona virüsü verilerinin gerçeğin çok altında olduğunu, salgınla şeffaf bir mücadele yürütülmediğini söyledi.

Erden, “Sağlık Bakanlığı günlük 1400-1500 vaka açıklıyor. Bizim sadece iki ya da üç ilden aldığımız veriler bile bu sayıyı geçiyor. Diyarbakır’da, Urfa’da günde 500-600, Ankara’da günde 2 binlere varan yeni vakanın tespit edildiğini değerlendirirsek bu açıklanan vakaların gerçekleri ifade etmediği ortada. Bakanlık toplumdan bilgiyi saklamakta ve sağlık emekçilerini de sürece dahil etmeme konusunda ısrarcı” diye belirtti. Erden, sağlık çalışanlarının virüsten değil, alınmayan tedbirlerden dolayı öldüğünü vurgulayarak şöyle devam etti:

“Testi pozitif çıkarsa ‘kimi çalıştıracağız’ kaygısıyla test yapılmıyor hatta testi pozitif çıksa bile belirti yoksa arkadaşlarımız alanda çalışmak zorunda kalıyor. Normalde 14 gün olan karantina sağlık çalışanları için 7 gün uygulanıyor, temaslılarda uygulanmıyor. 7 günden sonra alana çalışmaya çağrılıyorlar. Her 10 Covid-19 hastasından 1’i sağlık emekçisi. Her gün bu ağır ve yoğun çalışma şartlarından kaynaklı tükeniyoruz, yoruluyoruz ve artık ölüyoruz. Sağlık emekçileri artık kendi işini yapamaz noktaya geliyorlar. Alanda inisiyatif sağlık emekçilerinin elinden alınmış durumda. Her hekim PCR testi isteyemiyor. Baş hekimin yetkilendirdiği isimler anca isteyebiliyor. Sağlık emekçilerine test yapılmıyor. Bugün Meclis’te milletvekilleri sınırsız sayıda test yaptırabilirken sağlık emekçilerine bu testin yapılmaması kabul edilir şey değil. Çok kalitesiz koruyucu ekipmanlarla süreci yürütüyoruz. Bu sürecin dışına itilmişlik ve zor şartlar sonucunda emekliye ayrılabilen emekliye ayrılıyor, emekliye ayrılamayan ise istifa ediyor. İstifalar çok fazla artmaya başladı. Sadece Batman’da 13 hekim istifa etti. Sağlık Bakanlığı’nın politikalarından kaynaklı sağlık emekçileri istifa ediyor. Bakanlık çözüme yönelik bir adım atmak yerine görmezden duymazdan geliyor.”

Kaynak: Gazete Duvar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.