Sağlık ocağını çok ihtiyaç varmış gibi Kuran kursu yaptılar

0
447

Çanakkale’de iki kardeşin babaları adına yaptırdığı sağlık ocağının kendilerine haber verilmeden Kuran kursuna çevrildiği bildirildi. Kardeşler, yapılan bu uygulamaya itiraz ederek “Gerekirse AİHM’e gideceğiz” dedi.

Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde iki kardeşin babaları adına yaptırdığı sağlık ocağının, habersiz şekilde Kuran kursuna çevrildiği ortaya çıktı.

Göksel ve Cüneyt Akdeniz kardeşler, bölgede bulunan sağlık ocağının yetersiz kalması nedeniyle Vakıflar Midürlüğü’ne ait harabe binada tadilat yaparak orayı sağlık ocağı haline getirmek için başvuru yaptı. Valilik ile anlaşma yapan kardeşler, binlerce lira harcayarak, harabe binayı modern bir sağlık ocağı haline getirdi. Bunun üzerine belediye başkanı İsmail Özay da katıldığı tören ile açılan sağlık ocağında, aileye teşekkür plaketi dahi verildi.

Cumhuriyet’ten Mehmet İnmez’in haberine göre, yılda 5 bin 500 insana hizmet veren sağlık ocağı, nüfusun artması nedeniyle başka bir yere taşındı. Ailenin yaptırdığı yer de Kuran kursu olarak faaliyet göstermeye başladı.

Konuyla ilgili itirazlarını dile getiren kardeş Göksel Akdeniz, “Zorluklar içerisinde, insanların mağdur olmaması için, modern bir bina haline getirdik. Yıllar sonra il sağlık müdürlüğü levhamızı indiriyor. Valilik, benim yaptırdığım binaya Kuran kursunu taşıyor. Peki o zaman neden Kuran kursuna benim babamın adını vermediniz? Biz 5- 10 yıl sonra ‘levha indirilsin’ diye mi hayır yaptık. Biz babamızın adını taşıyan levhanın sağlık ocağına ya da Kuran kursuna asılmasını istiyoruz. Gerekirse dava açacağız ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) gideceğiz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.