Şahin Dağları için imza kampanyası: “Tek bir ağaç daha kaybetmek istemiyoruz”

0
168

Kanadalı Eldorado Gold Corporation’ın Türkiye uzantısı TÜPGAG AŞ’nin Samsun’un Kavak ve Havza ilçe sınırları içinde yer alan Şahin Dağları’nda altın madeni arama çalışmaları devam ediyor.

Cumhuriyet’ten Cemil Ciğerim’in haberine göre, 13 bin hektarlık alanda (Kaz Dağları’nın beş katı büyüklüğünde) süren altın arama çalışmalarının yol açtığı ağaç kesimlerine ve sondaj kuyularına tepki gösteren halk tarafından imza kampanyası başlatıldı.

Kampanyada, “Tek bir ağaç daha kaybetmek istemiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Karadeniz Doğa Koruma Federasyonu da change.org’da imza kampanyası başlattı. Federasyon konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Sondaj kuyularının açılmasının yanı sıra ağaç kesimi, yerleşim yerlerinin taşınması, siyanür kullanımı gibi faaliyetler var. Bu maden arama ruhsatı beş yıl süreyle alınmış. ÇED alınmasına gerek olmadığı söylenmiş. Bölgede 600 metre derine inecek şekilde 12 sondaj kuyusu açıldı. Altı tanesinde işletmeye değer miktarda altın olduğu söylenmekte. Onlar sessiz sedasız işlerini görürken biz yavaşça yok olan doğanın çevre sorunlarıyla karşı karşıya kalıyoruz. Farkındalık yaratmak maksadıyla herkese ulaşmak, insanları mücadeleye katmak ve ortak bir ses çıkarmak için dayanışmaya ihtiyacımız var. Şu an doğamız kendini tamir edebilir. Tek bir ağaç daha kaybetmek istemiyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.