Sakarya Valisi olayın ırkçılıkla alakası yok dedi, saldırıya uğrayan işçiler “sizi yakacağız” tehditleriyle şiddet gördüklerini anlattı

0
522

Sakarya’da 16 fındık işçisi, bir grup köylü tarafından ırkçı saldırıya uğramıştı. Yaşanan bu olaydan sonra işçiler, köylerine geri döndü.

Saldırı sırasında erkekler tarafından şiddet gören kadın işçiler, ölümle tehdit edildiklerini ve kendilerine fiziksel şiddet uygulandıklarını belirtti. 

“Sizi ateşe vereceğiz”

Sakarya’da saldırıya uğrayanlardan biri olan Ş.D., olayı şu sözlerle anlattı: “Biz Cuma günü sabahında tarlada çalışıyorduk. Sonra tarlanın başka tarafına kayınca bize hakaret etti. Ağza alınmayacak şeyler söyledi. Sonra biz de ‘jandarmayı arayacağız’ dedik. O da bize ‘istediğinizi arayın jandarma bizim tarafımızda onlar bizim’ dediler. ‘Siz Doğulusunuz size inanmazlar’ dediler. Bu laflarından sonra bize saldırmaya başladılar. İçlerinden bir kadın eline balta alarak alın bunla öldürün diyerek benim halamın oğlunun üstüne gittiler. Bir kadını yere atıp tekmelediler. ‘Sizi ateşe vereceğiz diyerek üstümüze geliyorlardı. Söylemedik şey bırakmadılar. Bunlarda insanlık yok.”

Saldırıya uğrayan bir diğer isim Şilan Demir ise şunları ifade etti: “Ben böyle yapmayın dediğim anda beni dinlemedi bile yüzüme yumruk attı. İki kere yumruk attıktan sonra zaten ben yere düştüm. Ondan sonra kalkıp arabaya bindim. Bize yapılanlar onların yanına kar kalmamalı. Ne olursa olsun ceza almaları gerekiyor. Biz bir şey yapmadığımız halde bizi az kalsın orada öldüreceklerdi. Eğer araç bulup oradan çıkmasaydık belki evimize dönemezdik.” 

Davacı oldular

Bu arada işçiler, saldırganlar hakkında şikayetçi oldu. Mardin ve Diyarbakır baroları avukatları da ifade işlemlerinde işçilere hukuki destek veriyor.

Kaynak: Yeni Yaşam Gazetesi 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.