Sakarya’da beşinci kez patlama yaşanan fabrikada 2 işçi yaşamını yitirken 74 işçi yaralandı

0
370

Sakarya’nın Hendek ilçesinde bulunan, hava fişek üretimi yapılan Coşkunlar adlı fabrikada 2 işçi yaşamını yitirirken 74 işçi yaralandı.

Aynı firmanın daha önce 5 kez patlamayla gündeme geldiğini belirtildi. 

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), patlamayla sosyal medyadan şu açıklamaları yaptı: 

“Bu fabrikada geçtiğimiz yıllar meydana gelen ölümlerin olduğu patlamalarda 5 işçi hayatını kaybetmiş ve 100’e yakın işçi yaralanmıştı…

Fabrikanın adı patlamalar sonrası sürekli değişiyor: Coşkunlar, Büyük Coşkunlar, Venüs Coşkunlar… En son fabrika Niğde ve Sivas’a taşınmış ve adı Yertaş Patlayıcı Maddeler olmuştu…

Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nın sahibi aynı zamanda MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı da olan Yaşar Coşkun…

11 Şubat 2011’deki patlamada bir çocuk annesi 33 yaşındaki işçi Hediye Hallaç hayatını kaybetmiş ve 10 işçi yaralanmıştı…

Şu an için fabrikada 2 işçi arkadaşımız hayatını kaybetti, 1’i ağır olmak üzere 74 arkadaşımız yaralı.

29 Eylül 2009: Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda meydana gelen patlamada 1 işçi öldü, 1 işçi yaralandı. Yangına maytap fitillerinin kurumadan kesilmesi sebep oldu.

21 Mayıs 2009: Çoşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nın maytap imalathanesi bölümünde patlama meydana geldi. Üzeri açık tente ile çevrili olduğu belirtilen imalathanedeki patlamada 3 işçi yaralandı.

30 Haziran 2013: Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nın laboratuvar bölümündeki patlama sonucu yarı mamul deposuna sıçrayan alevler büyük bir patlamaya neden oldu: 15 işçi yaralandı.

Soruyoruz: Bu fabrika da yaşanan patlamalar, ölümler ve yaralanmalar belli. Fabrikanın süreç içinde adı ve mekanı değiştiriliyor ama sahibi aynı aile.

Devlet bugüne kadar neden önlem almadı?”

*Fotoğraf İSİG’in Twitter hesabından alınmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.