Saldırılarda IŞİD Şüphesi

0
578

Sri Lanka’da geçtiğimiz Pazar günü, Paskalya ayinlerinin gerçekleştiği üç kilise ve üç otele yapılan 8 ayrı bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 321’e yükseldi. Saldırıda yaralananların sayısı ise 500’ü geçti. UNICEF’in açıklamasına göre saldırılarda yaşamını yitirenlerden 45’i çocuk.

Öte yandan Sri Lanka’da Savunmadan Sorumlu Devlet Bakanı Ruwan Wijewardene, bugün parlamentoda yaptığı konuşmasında, saldırıların Yeni Zelanda’da gerçekleştirilen cami saldırılarına bir misilleme olduğunu ifade ederken, Ulusal Tevhid Cemaati ve Cemiyet-ül Milat İbrahim adlı iki islamcı örgütün saldırıları düzenlediğinin düşünüldüğünü kaydetti.

Wijewardene ayrıca saldırılara güvenlik boşluğunun neden olduğunu da kabul etti. Saldırıların istihbaratının iki hafta öncesinden alındığı bildirilmişti.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern’in ofisinden yapılan açıklamada ise, Sri Lanka’daki soruşturmanın henüz erken bir aşamada olduğu belirtilerek iki saldırı arasında herhangi bir bağlantıya dair bir istihbaratın kendilerinde bulunmadığı bildirildi.

Reuters’ın haberine göre ise, Sri Lanka’daki bombalı saldırıları IŞİD üstlendi. Ancak IŞİD’in saldırıyı gerçekleştirdiği iddasına ilişkin bir kanıt sunmadığı bildirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.