Saldırıya uğrayan Fransız halkı, Kaddafi’nin ve Suriye halkının hakkını teslim etmelidir

0
1899

Fransız öğretmen Samuel’in Çeçenya kökenli fanatik bir genç tarafından boğazı kesilerek öldürülmesi üzerine bugün başta Paris olmak üzere Fransa çapında gösteriler düzenlendi. Republik Meydanı’nda 11 bini aşkın göstericiye seslenen bir konuşmacı “Barbarlığa teslim olmayacağız, bölünmeyeceğiz!” diyordu. Bu ses, bu mesaj Avrupa ve dünya medyasında yayıldı. Samuel öğretmenin ifade özgürlüğünü anlatmak için öğrencilere Charlie Hebdo’nun Hz. Muhammed karikatürlerini gösterdiği söyleniyor. Hatırlanacağı gibi Charlie Hebdo adlı mizah dergisi Muhammed karikatürleri yayınladığı için 7 Ocak 2015’te silahlı saldırıya uğramıştı. Aralarında 5’i dergi çalışanı olan 12 insan saldırıda katledildi. Derginin saldırıya uğrayan eski mekanı geçtiğimiz günlerde yeni bir silahlı saldırıya uğramıştı. Saldırgan fanatikler dergi mekanının taşındığını bilmiyorlarmış. Saldırının ardından “Hepimiz Çarliyiz!” mesajı ile büyük gösteriler düzenlendi. Şimdi önüne gelen, İslamın barbarlığını anlatıyor. Fransız yetkililer şimdilerde dinci ayrılıkçılara karşı önlem alacaklarını açıklıyorlar. Birileri de onlara kendi yarattıkları canavarı dizginlemeye çalıştıklarını söylemelidir.

Şimdi Avrupa hükümetlerinden İslamcı barbarlığa karşı tedbir almaları bekleniyor. Ne var ki dinci barbarlığı yaratanın ABD ve Avrupa egemenleri olduğu, gericiliğin doğudan değil Batı’dan geldiği unutuluyor. Bu barbarlık Irak’ın emperyalist koalisyon tarafından özgürlük adına yakıp yıkılması, Iraklı aydınların katledilmesi ve işkenceden geçirilmesi sonucunda ortaya çıktı. Bu barbarlık ülkesini savunan Kaddafi’nin Fransız, İngiliz ve ABD uçakları tarafından vurulup dinci katillere teslim edilmesinin ardından ortaya çıktı. Barbarlık Batılı ülkelerin önderliğindeki 100 ülkeden 300 bine yakın katilin Suriye’ye iç savaşa gönderilmesiyle gelişti. İslamcı canavarlık Batı mamulüdür. Kaddafi alçakça linç edilirken Suriye saldırıya uğramışken Batı Arap Baharı yalanlarını yayıyordu.

Paris’teki gösteride konuşan öğretmen “Teslim olmayacağız” derken haklıdır. Gösteride emperyalist saldırganlığın örgütlediği gericiliğe karşı direnen Kaddafi’nin ve Suriye halkının hakkı teslim edilmeliydi. “Tıpkı Kaddafi gibi, tıpkı Suriye halkı gibi direneceğiz” demeliydi.

ODAK DERGİSİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.