“Salgında yaşamını yitirenleri gizlemek için selayı yasakladılar”

0
370

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Koronavirüs sonucu yaşamını yitiren vatandaşların sayılarının gizli tutulabilmesi için bazı illerde camilerden cenaze selalarının okunmasının yasaklandığını açıkladı.

Antmen konuyla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, resmi rakamlara göre 12 Ekim 2020 tarihine kadar koronavirüs nedeniyle 8895 vatandaşın yaşamını yitirdiği bilgisinin eksik olduğunu belirtti.

Antmen, “Şimdi de koronavirüs nedeniyle ölümlerin ve vaka sayılarının yoğun olduğu illerde camilerden cenaze selası okunmasına yasak getirilmiştir. Böylece koronavirüs kaynaklı ölümlerin artışının vatandaştan saklanması amaçlanmıştır.” diyerek önergesinde şu sorulara yer verdi:

* Camilerde sela okunmasının yasaklandığı ya da okunmama kararı alındığı il ve ilçeler hangileridir? Bu il ve ilçelerde hangi tarihten bu yana cami ve mescitlerde sela okunması durdurulmuştur?
* 1 Eylül 2020 tarihinden bu yana, ölüm belgesi olmasına rağmen sela okunması için başvuruda bulunan kişi sayısı kaçtır? Bunların kaçı camilerden okunmuş, kaçı okunmamıştır?
* Koronavirüsle ilgili gerçek ölüm sayısının saklanma çabası nedeniyle mi camilerden cenaze selaları okunmamaya başlamıştır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.