Saray’dan Şaka Gibi Açıklama: Türkiye’de Basın Özgürmüş!

0
590

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla ABD Büyükelçiliği’nin yaptığı açıklamayı eleştirerek, Türkiye’de basın özgürlüğü konusunda herhangi bir sorun bulunmadığını ileri sürdü.

Türkiye’nin basın özgürlüğünün çok geniş çerçevede yaşandığı bir ülke olduğunu iddia eden Altun, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan 17 senedir iktidarda bulunuyor. Bu dönem boyunca ülkemizde demokrasi, insan hakları ve ifade özgürlüğü konularında kayda değer atılımlar gerçekleştirildi. Bunun sağladığı ortamda medyada da ciddi bir büyüme ve çeşitlilik ortaya çıktı. Basın özgürlüğü alanında da haksız, yanlı ve manipülatif değerlendirmelerin aksine ciddi bir genişleme sağlandı. Şu an Türkiye’de farklı ideolojik bakışlara sahip birçok televizyon kanalı, gazete, internet sitesi ya da yeni medya platformu mevcut. Bu ortamlarda her türlü muhalif ses rahatlıkla görüşlerini dile getirebiliyor. Esasen bakıldığında medya dünyasının yarısının ideolojik sermayesinin Erdoğan karşıtlığı ya da muhalefeti olduğu görülebilir. Bununla birlikte hükümet yanlısı medyanın varlığı da son derece doğal. Bu gerçeğe rağmen kimi kişi, kurum ve ülkeler tarafından ifade özgürlüğü ya da basın özgürlüğü gibi konuların ideolojik olarak saplantılı ve güdümlü bir bakışla araçsallaştırılmaya çalışıldığını görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Saray’dan yapılan bu açıklamadan kısa süre önce Cumhuriyet davasında 5 yılın altında hapis cezası alan 5’i eski 6 gazete çalışanı tutuklanarak hapishaneye gönderildi. Bununla beraber dergimizin yazarlarından Hamza Yalçın, AKP’yi eleştiren yazılar yazdığı için hukuksuz bir şekilde hakkında arama kararı çıkarılmış ve İspanya’da tutuklanmıştı. Uluslararası dayanışmayla birlikte AKP’nin iddalarının boş olduğu anlaşıldı ve ardından Hamza Yalçın serbest bırakıldı.

Yine dergimizin eski Yazı İşleri Müdürü Erol Zavar, müebbet hapis cezasına çarptırılarak 18 senedir hapishanede bulunmaktadır. Yakın dönemde ise Yazı İşleri Müdürümüz Doğan Baran dergi yazıları gerekçe gösterilerek hapsedilmişti. Baran, 10 ay hapishanede kalıp tahliye edildi ama hala dergimize açılmış başka davalardan ötürü yargılanmakta ve tekrar ceza alma durumu bulunmaktadır.

Öte yandan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün her yıl yayımladığı Dünya Basın Özgürlüğü 2018 yılı Endeksi’nde Türkiye 180 ülke arasında 157. sırada yer alıyor. Ayrıca basın meslek örgütlerinin verilerine göre; 142 gazetecinin cezaevinde olduğu ülkemizde neredeyse hergün gazeteciler haberlerinden dolayı hakim karşısına çıkıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.