Sarı Yelekliler yeniden sokaklara çıkıyor

0
69

Fransa’da akaryakıt zamlarına karşı 17 Kasım 2018’de sokağa çıkan ve aylarca devam eden eylemler sırasında geniş kitlelere ulaşan Sarı Yelekliler bir kez daha sokaklara çıkıyor.

Sarı Yelekliler, protestoların yıldönümü nedeniyle başta başkent Paris olmak üzere ülke genelinde, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin ekonomik kararlarını protesto etmek için sokağa çıkacak. Geçen yıl pandemi kısıtlamaları nedeniyle 17 Kasım’ın yıldönümünde sokağa çıkamayan Sarı Yelekliler, bu yıl 20 Kasım’da eylem düzenleme kararı almıştı.

Sarı Yelekliler hareketinin liderlerinden biri olan Jerome Rodrigues, konuya ilişkin yaptığı açıklamada halka eylemleri destekleme çağrısı yaptı. Eylemlerin ilk olarak düzenlendiği döneme göre akaryakıt fiyatlarının yüzde 20 daha yüksek olduğunu belirten Rodrigues, “Bugün daha fazla sokaklarda olmalıyız” dedi.

Sarı Yelekliler’in 17 Kasım 2018’de başlattığı ve aylarca süren eylemlerde 11 kişi yaşamını yitirmişti. Eylemler sırasında polis şiddeti nedeniyle 127’si gazeteci olmak üzere toplam 770 kişi yaralanmış, 5 kişi elini, 30 kişi ise gözünü kaybetmişti. Eylemlerde yaşanan şiddete ilişkin Birleşmiş Milletler (BM)’den Fransa hükümetine yapılan soruşturma çağrısı ise karşılıksız kalmış ve failler ceza almamıştı. Ayrıca 17 Kasım 2019’da eylemlerin yıldönümü nedeniyle yapılan protestolarda 254 kişi gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.