Sayıştay Açıkladı: 63 Bin Çocuğa Tarihi Geçmiş Aşı Yapılmış

0
1036

Sayıştay’ın Sağlık Bakanlığı 2018 denetim raporuna göre geçtiğimiz yıl 63 bin çocuğa tarihi geçmiş aşı yapılmış.

Aşı Takip Sistemi’ndeki (ATS) eksik ve hatalara dikkat çeken Sayıştay denetçilerine Sağlık Bakanlığı tarafından verilen cevap, çocuklara tarihi geçmiş aşıların yapıldığını ortaya çıkardı.

Sözcü Gazetesi’nde yer alan habere göre, Sayıştay raporunda tarihi geçmiş aşıların çocuklara uygulandığı ancak Aşı Takip Sistemi’ ne (ATS) bu işlemin kaydedilmediği belirtildi.

Sayıştay denetçileri durumu, “Yapılan incelemelerde, profilaksi ve risk grubu aşılamaları için temin edilen aşılardan son kullanma tarihi geçtiği görünen 72 bin doz aşının okul çağında olan yaklaşık 63 bin çocuğa uygulandığının ancak süre kısıtı nedeniyle ATS ye son tüketim tarihi öncesi girilemediği için uygulanmadı olarak görüldüğünün anlaşıldığı ifade edilmiştir.” şeklinde rapor etti.

Aşı Takip Sistemi’ne (ATS) veri girişi yapan kişilerden kaynaklı veri eksiklikleri ve hataları olduğunu da belirten Sayıştay denetçileri, “Bazı bilgi sistemlerinin aynı konuda birbirleriyle çelişen veriler ürettiği, bilgi sistemlerinin birbirini teyit etmesini sağlamaya yönelik kontroller geliştirilmediği ve bilgi sistemleri tarafından üretilen ve kamu görevlilerin sorumluluğunu gerektiren bazı verilerin bu sorumluluğun tespitinde kullanıl(a)madığı görülmüştür.” tespitini yaptı.

Ayrıca ATS üzerinden yapılan incelemede aşıların depolarda bozulduğu da ortaya çıktı.

2018 yılında 808 bin doz PPD (Tüberküloz aşısı), 383 bin doz Kızamık, 293 bin doz KKK (Kabakulak, Kızamık, Kızamıkçık aşısı), 42 bin 682 doz Mevsimsel Grip ve 32 bin 500 doz Hepatit B aşısı olmak üzere toplamda 113 milyon lira değerindeki 1 milyon 628 bin doz aşı İl Sağlık Müdürlüklerinin depolarında bozuldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.