Sendika düşmanı Yemeksepeti işçilerin aşı hakkını da gaspetti!

0
110

2001 yılında Türkiye’nin ilk online yemek siparişi sitesi olarak kurulan Yemeksepeti’ndeki sendika düşmanlığının sonuçları işçilerin sağlığını da tehdit ediyor.

Sendikalaştıkları için işkolları değiştirilerek büro çalışanı olarak gösterilen Yemeksepeti işçileri, Sağlık Bakanlığı’nın taşımacılık işçileri ile kuryeleri kapsayan aşılanma hakkından yararlanamıyorlar.

İşçilerin nakliyat olan işkollarının büro, ticaret ve eğitim olarak değiştirilmesi nedeniyle Sağlık Bakanlığı’nın salgın döneminde en riskli gruplardan biri olarak belirlediği ve geçtiğimiz günlerde aşılanma programına aldığı kuryeler, bu haktan yararlanamadılar.

Sosyal medyadan açıklama yapan Yemeksepeti İşçi Komitesi, “Sağlık Bakanlığı’na göre taşımacılık sektöründeki işçiler ve kuryeler aşılanacaklar. Ama biz 4 ay önce sendikalaştığımız için Nevzat Aydın iş kolumuzu değiştirdi. Bu yüzden artık e-devlette büro çalışanı gözüküyoruz. Patron sendikalı olmamızı istemediği için aşılanamayacağız.” dedi.

Yaklaşık 4 ay öncesine kadar taşımacılık sektöründe faaliyet gösterdiklerini hatırlatan işçiler “Fakat çalışma şartlarımızı iyileştirmek ve insanca iş, insanca ücret talebi ile sendikal örgütlenmeye başladıktan sonra işverenimiz iş kolumuzu değiştirerek sendika üyeliklerimizi düşürdü ve işçilerin anayasal hakkını çiğnedi. Biz mücadeleye devam etmekte ısrar eden işçiler olarak susmadık. Sesimizi emekçilerin sesine ses veren herkese duyurduk. Hakkımızı almadan durmayacağız da.” ifadelerine yer verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.