Sendikadan Korkan Patron Fabrikayı Kapattı

0
574

Samsun’da Okan Grup’a bağlı bulunan Çetaş Cam fabrikası patron tarafından sendikayla toplu iş sözleşmesine oturmamak için kapatıldı. Tüm işçiler işten çıkarıldı.

Samsun’un Kavak ilçesinde Okan Grup’a bağlı Çetaş Cam Fabrikası’nın patronu, 9 Temmuz 2019’da yetki alan Kristal-İş Sendikası’yla toplu sözleşmeye oturmamak için işçilerin tamamını işten çıkarıp fabrikayı kapattı. 36 cam işçisi fabrika önünde direnişe geçti.

Ocak 2016’dan beri sendikalaşma sürecinde bulunan Çetaş işçileri önce sendikadan istifaya zorlandı. İşçilerin bu baskılara karşın sendikalarını terk etmemesi ve sendikanın 9 Temmuz 2019’da yetki alması sonucu patron bu sefer de çareyi fabrikayı kapatıp tüm işçileri işten çıkarmakta buldu. Geçtiğimiz 25 Eylül günü Çetaş Cam Fabrikası kapandı ve 36 işçi işten çıkarıldı.

TOPLAM 140 KİŞİ İŞSİZ KALDI

soL’da yer alan habere göre Birlik Cam’da da aynı tutumu sergileyen patron, sendikanın görüşme taleplerini reddediyor. Böylece, 68 gündür grevin devam ettiği Okan Grup’a bağlı Düzce Cam, kapatılan Birlik Cam ve Çetaş Cam fabrikalarında sendika nedeniyle iş akdi sonlandırılan işçi sayısı 140 oldu.

2006’da İstanbul’da kurulup 2007’de ısı yalıtımlı çiftcam ve tamperli cam üretimine geçen Çetaş Cam Fabrikası işçileri, sendika örgütlenmesine yine Okan Grup’tan Düzce Cam’a ait Düzce Cam fabrikası ve Okan Cam’a ait Okan Cam fabrikası işçileriyle birlikte Ocak 2016’da başladı. 

Bakanlık, Türk-İş’e bağlı Kristal-İş Sendikası’nın 26.02.2016’da, Okan Cam’daki iş yerinde çoğunluk olduğunu tespit edince, işveren sendikanın yetkisini düşürmek için işçileri Birlik Cam’a nakletti. Kristal-İş, Birlik Cam’da da örgütlenip, 1 Ağustos 2019’da yetki belgesini aldı ancak işveren, ne bakanlık ne de devletin atadığı resmi arabulucu düzeyinde görüşmelere katılmadığı gibi, 9 Eylül 2019’da Birlik Cam’ı kapatarak sendikalı 18 işçinin iş akdini feshetti.

Kristal-İş’in, Düzce Cam ve Çetaş Cam Fabrikası’nda da Mart 2016’da çoğunluk olduğu bakanlık tarafından tespit edilince, işverenin itirazlarıyla başlayan yargı süreci, 9 Temmuz 2019’da sendikanın yetki almasıyla sonuçlandı. Öte yandan, işveren yine görüşmelere katılmadı.

9 Eylül’de Birlik Cam Fabrikası’nı kapatarak sendika karşıtı tutumunu sürdüren işveren, son olarak 25 Eylül’de de Çetaş Cam Fabrikası’nı kapatıp, sendikalı işçilerin iş akdini feshetti. Şu anda işveren tarafından iş akdi feshedilen toplam 140 Kristal-İş üyesi var. 

“Okan Grup patronu, bu suçları işleme cesaretini kimden, kimlerden, hangi makamlardan almaktadır?”

 Kristal İş, Okan Group’un sendika karşıtı tutumuna yaptığı açıklamayla tepki gösterdi. Açıklamada “Ülkemizin her türlü imkânını kullanarak servetine servet katan, işçilerin alın terleriyle fabrikalarını büyüten işverenlerin, işçileri haklarını kullanmak istediklerinde işsizlikle terbiye etmelerinin en hafif tabirle zayıflıktır. Okan Grup patronu, bu suçları işleme cesaretini kimden, kimlerden, hangi makamlardan almaktadır?” ifadelerine yer verildi. Ayrıca, sendika işçileri kölelik koşullarına terk eden bu tutuma karşı her türlü meşru direniş haklarının kullanılacağını da belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.