Sendikaya üye oldukları için ücretsiz izin dayatılan işçiler direnişe geçti!

0
288

Kocaeli Dilovası’nda bulunan Systemair HSK Havalandırma Endüstri Sanayi fabrikasında sendikaya üye oldukları için “cezalandırılarak” ücretsiz izne çıkarılan işçiler fabrika önüne gelerek direnişe başladı.

Systemair HSK Havalandırma Endüstri Sanayi fabrikasında çalışan 45 işçi, Birleşik Metal-İş’e üye oldukları için ücretsiz izne çıkarıldı. Bunun üzerine, sabah saatlerinde fabrika önüne gelen işçiler direnişe başladı. Fabrika içindeki işçiler de dışarıda slogan atan işçilere alkış ve sloganlarla destek oldu.

Birleşik Metal-İş Gebze 1 No’lu Şube Başkanı Selçuk Çiftçi direniş alanında yaptığı konuşmada, fabrikada çalışan işçilere seslenerek, “Anayasal haklarınızı kullanıyorsunuz, kendinizi yalnız hissetmeyin. Hiç kimse bu çıktığı yolda geri adım atmayacak.” ifadelerini kullandı.

Birleşik Metal-İş Genel Yönetim Kurulu tarafından da konuya ilişkin bir açıklama yayımlandı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kocaeli Dilovası’nda faaliyet gösteren İsveç sermayeli Systemair Hsk Havalandırma Endüstri Sanayi işçileri sendikamızda örgütlendiler. Sendikamız işyerinde yasanın aradığı çoğunluğu sağladı ve çoğunluk, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen yetki tespitiyle belgelendi.

İşyerinde kölelik koşullarında işçi çalıştırmaya alışan ve sendikal örgütlülüğe tahammül gösteremeyen işveren bugün üyelerimize ücretsiz izin uygulamasını dayatmaktadır.

Ücretsiz izin, pandemiden olumsuz etkilenip üretimi önemli ölçüde azalmış, işini neredeyse kaybetmiş işyerlerinde işçi çıkışlarını önlemek için hükümet tarafından çıkarılmıştır.

İşler durma noktasına gelmemişse ücretsiz izin uygulanamaz.

Hatta Systemair’de olduğu gibi üretimin yoğun olarak sürdüğü, fazla mesai yapılan işyerlerinde ücretsiz izin uygulaması kesinlikle yapılamaz. Systemair’de ücretsiz izin dayatması sendikalaşmaya karşı yapılmak isteniyor. Sendikamız üyesi 45 işçi ücretsiz izin dayatması ile karşı karşıya…

İşçilerin sendikaya üye olma hakkı sadece Anayasamızda değil, ülkemizin altına imza koyduğu uluslararası sözleşmeler ve ulusal mevzuatımız tarafından da güvence altına alınmıştır. Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi Türk Ceza Kanunu’nda suç olarak tanımlanmış ve cezai yaptırıma bağlanmıştır. Systemair HSK yönetimi bu suçu işlemekten derhal vazgeçmelidir.

Systemair Hsk işçileri anayasal haklarını kullanmışlar ve sendikamıza üye olmuşlardır. İşyerinde çalışma barışı isteniyorsa; işçilerin sendikalaşma hakkına saygı duyulmalı ve ücretsiz izin baskısı derhal durdurulmalıdır.

DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası olarak her zaman olduğu gibi işçilerin haklarını alması için tüm gücümüzle mücadelemizi artırarak sürdüreceğimizin bilinmesini istiyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.