Silah sanayisine pandemi işlemedi!

0
101

Stokholm Uluslararası Barış Araştırmaları Merkezi SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute) 2020 yılına ait silahlanma verilerini açıkladı. Buna göre 2020 yılında dünya ölçeğinde yurt içi gayri safi hasıla yüzde 3.1 gerilerken, silahlanmaya ve askeri hizmetlere harcanan para yüzde 1,3 artarak 531 milyar doları buldu.

ABD, uluslararası silah pazarında ilk sırada olmaya devam ediyor. ABD şirketleri, 2018’den beri SIPRI sıralamasında ilk beş pozisyonu ellerinde  tutuyorlar. İlk 100’deki ABD merkezli 41 şirket, 2020’de yüzde 1,9 artışla 285 milyar dolar değerinde silah sattı. İkinci sırada yüzde 13 civarında bir payla Çin yer alıyor. Onu yüzde 7,1 ile Büyük Britanya izliyor. Dördüncü sırada yer alan Rusya, ilk üç ülkenin aksine 2017’den bu yana bir büyüme yaşamadığı gibi 2020’de de gerileyerek pazardan yüzde 6.5’lik pay almış.

Türkiye’nin askeri harcamaları ise 2020 yılında yüzde beş gerileyerek 17.7 milyar dolar olmuş. Ancak Türkiye’nin on yıl içersinde askeri harcamalarının yüzde 77 artmış olduğu göz önüne alındığında, bunun bir trend değil bir istisna olduğu anlaşılıyor.

Veriler, kapitalizmin yaşatmayı değil öldürmeyi; barışı değil savaşı temel aldığını bir kez daha gözler önüne seriyor. Dünyanın özellikle güneyinde yaşayan insanlar yoksullukla mücadele ederken, silah tüccarları dünyayı silaha boğmaya devam ediyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.