Sinemada Sansür Yasası Meclis’ten Geçti!

0
1032

Sinemada sansür düzenlemesi olarak ele alınan ve AKP tarafından hazırlanan, “Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” meclisten geçti.

Sansür düzenlemeleri içeren yeni yasaya göre, sinema filmleri gösterime sunulmadan önce 8 üyeden oluşacak komisyondan geçerek değerlendirme ve sınıflandırmaya tabi tutulacak. Buna göre uygun bulunmayan filmler, ticari dolaşıma ve gösterime sunulamayacak. Değerlendirme ve sınıflandırması yapılmamış olan sinema filmleri ise, festival, özel gösterim ve benzeri kültürel ve sanatsal etkinliklerde ancak “18+” yaş işaretiyle gösterilebilecek. Aksi halde 50 bin lira idari para cezası uygulanacak. 

Yasaya göre ayrıca, sinema filmleri öncesinde gösterilen reklamların süresi en fazla 10 dakika olacak. Fragman süresi de en fazla 5 dakika olabilecek. Sinema filmi gösterim arası 15 dakikayı aşamayacak. Reklam, fragman ve film arası sürelerine uymadan gösterim yapan sinema salonu işletmecilerine ise salon başına 50 bin lira para cezası verilecek.

Sinema salonu işletmecileri, film bileti ile başka bir ürünün satışını aynı anda yapamayacak. Yani bilet ile mısır ya da başka bir ürün birleştirilerek satılamayacak.

Son süreçte ortaya çıkan yapımcılarla işletmeciler arasındaki anlaşmazlığı sona erdirmek için hazırlandığı iddia edilen yasa, sinemaya yönelik sansür uygulamaları içermesi sebebiyle eleştiriliyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.