Şirketlerin hedef aldığı çok sayıda çevre hakları savunucusu öldürüldü!

0
105

İklim değişikliğinden etkilenen ve buna karşı mücadelenin verildiği yerlerde çevre hakları savunucuları hedef haline gelmiş durumda. Global Witness isimli insan hakları kuruluşunun raporuna göre 2020’de rekor sayıda çevre hakları savunucusu cinayeti yaşandı. Dünya genelinde en az 227 çevre hakları savunucusunun öldürüldü.

Rapora göre, bu cinayetlerin yaklaşık üçte biri doğal kaynak kullanımıyla (madencilik, altyapı, hidroelektrik barajlar) bağlantılı olan yerlerde işlendi.

En çok cinayetin yaşandığı alan, Brezilya, Nikaragua, Peru ve Filipinler oldu.

İklim değişikliğinden en çok etkilenen ve değişikliğe karşı mücadelenin en ön saflarında yer alan yerli halklar, ölümlerin üçte birini oluşturuyor. Geçen sene 65 kişinin hayatını kaybettiği Kolombiya, en çok cinayetin yaşandığı ülke oldu.

İklim değişikliğiyle ilgili Paris Anlaşması’nın 2015’te imzalanmasından bu yana her hafta ortalama dört kişinin bu nedenle öldürüldüğü bildiriliyor.

Kuruluş, bu ‘şok edici rakamın’, gazeteciler ve gruplar üzerinde artan baskılar nedeniyle muhtemelen ‘hafife’ alındığını söyledi.

Global Witness yöneticilerinden Chris Madden, hükümetleri ‘çevre savunucuları koruma konusunda ciddi olmaya’ çağırdı. Şirketlerin ‘insanları ve gezegeni, kârın önüne koymaya’ başlaması gerektiğini söyleyen Madden, iklim krizinin süreceğini belirterek ölümlerin de devam edeceği uyarısını yaptı.

Madden, ayrıca şunları söyledi: “Bu veriler iklim kriziyle mücadelede hayati önem taşıyan ormanları, nehirleri korumak için hayatlarını riske atanların ne kadar ağır bir yük taşıdığı gösteriyor. Bu cinayetler durmalı.”

Kaynak: Diken

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.