SODEV Açıkladı, “Erken seçim olsa AKP ve MHP’nin hiç şansı yok.” İşte Oy Oranları

0
566

Yerel seçim öncesi yaptığı isabetli anket çalışmalarıyla gündeme gelen Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) Başkanı Ertan Aksoy, son gelişmeler ışığında kamuoyu araştırmalarına ve oy oranlarına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Artı Gerçek’in sorularını yanıtlayan Aksoy, “Bu pazar seçim olsa AKP ve MHP’nin hiç şansı yok.” dedi.

Anketlere göre AKP ve MHP’nin toplam oy oranının yüzde 38 civarında olduğunu belirten Ertan Aksoy, “Benim gördüğüm kamuoyu yoklamalarında da AKP+MHP yüzde 38-40 civarındaydı. Rakam dahi tesadüf değildi. Bu kısıtlar nedeniyle erken seçime gidemediler. Şimdi operasyon sonrasında ne olur? Operasyon olduğu hafta seçime gidilebilseydi, gidebilirlerdi. Operasyon bitti tekrar bu ihtimal ortadan kalkmış oldu bence. Zamana ihtiyaçları var. Çünkü ileride üç yıl mı dört yıl mı, ne kadar zamanları varsa bu arada doğru politikalar üretirlerse ekonomiyi düzeltme ihtimalleri var. Burada bir ihtimalden bahsediyoruz. Ama önümüzdeki hafta pazar günü yapılacak bir seçimde herhangi bir ihtimalleri yok. AKP ve ortağı MHP hiç olmadığı kadar bu anlamda sıkışmış durumda. Tek umutları var ülkeye dair: HDP’ye vurup Millet İttifakı’nı bozmak.” dedi.

AKP’nin Millet İttifakı’nı dolayısıyla muhalefeti parçalamak için Suriye harekatıyla HDP’ye yüklendiğini söyleyen Aksoy, çokça tartışılan tezkere konusuna ilişkin, “CHP, Meclis’ten geçen tezkereye hayır demiş olsaydı, Millet İttifakı bitebilirdi.” değerlendirmesini yaptı.

Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun ekibinin AKP tabanında bir karşılığı olup olmadığı konusuna da değinen Ertan Aksoy, “Bir kere Babacan hareketi açısından şu söz konusu: Siyasette toplum bireysel hikayelerin peşinden gitmeyi daha çok önemsiyor. Babacan tarafında isterse sebebi o olsun isterse olmasın, Babacan ekonominin başındaydı. Öyle bir kritik aşamada karar verdi ki ekonominin bozulmaya başladığı dönemlerde de görevi bırakmış oldu. Dolaysıyla dönüp olumluyu kendisine olumsuzu kendisinden sonrakilere anlatabilecek durumda. Öyle bir hikayesi var. Diğer taraftan 20 yılda bir siyasette kuşak değişikliği geliyor ve bu anlamda da bir kuşak olarak da sağ siyaset içerisindeki temsilcilerden biri olabilir. Bu iki nedenden dolayı Babacan’ın olasılığı ciddi. Çok büyük oylardan bahsetmiyoruz ancak şu an 11-12 puan oyu koparsa, benim tahminim bu yönde 11-12 oy civarı oy olsa ki çoğunluğunu AKP’den alıyor, o civarda oy aldığında AKP’den ciddi bir ayrışma yaratmış oluyor ve yeni bir meclis aritmetiği, yeni bir siyaset aritmetiği yaratmış oluyor.” dedi.

Kamuoyu yoklamalarına göre Davutoğlu’nun beklenenin ötesinde performans gösterdiğini de ifade eden Aksoy, Davutoğlu’nun da yüzde 8 civarında oy alabileceğini ifade ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.