Sol’un Büyük Başarısı: Birleşik Sol Kopenhag’da En Büyük Parti Oldu

0
100

Dün (Salı) Danimarka’da yapılan yerel seçimlerde Sosyal Demokratların solundaki Kırmızı-Yeşil Birlik Listesi (Enhedslisten) başkent Kopenhag’da açık arayla birinci geldi. Enhedslisten oylarını yüzde 6,2 artırarak oyların yüzde 24,6’sını aldı ve birinci oldu. İkinci gelen Sosyal Demokratlar yüzde 10,3 gerileyerek oyların yüzde 17,3’ünü alabildiler. Kopenhag’da Sosyal Demokratlar son yüz yıldır hep birinci partiydi. Böylece yüz yıllık gelenek sol lehine değişmiş oldu.

Demokratik sosyalizm, feminizm, anti-kapitalizm, ekososyalizm ve AB’ye karşı kuşkuculuk Birlik Listesi’nin temel yaklaşımlarını oluşturuyor.

Kırmızı-Yeşil Birlik Listesi 1989 yılında üç Danimarka sol partisi -Sol Sosyalistler (Venstresocialisterne), Danimarka Komünist Partisi (Danmarks Kommunistiske Parti ve Sosyalist İşçi Partisi (Socialistisk Arbejderparti) – tarafından seçim ittifakı olarak kuruldu. Hatırlanacağı gibi o yıllarda Sovyetler Birliği’nde iktidardaki Gorbaçov’un Glosnost ve Perestroyka politikaları sonucu Avrupa’da sosyalist hareketler yoğun düşüş yaşıyorlardı. İnisiyatif, Venstresocialisterne adlı Parti’den geldi. Bir araya gelen görüşlerden kimi Anarşist, kimi Sovyetler Birliği yanlısı Leninist kimi Troçkist kimisi de Maoist bir farklılık taşıdığı için Enhedslisten’in işi zor görünüyordu. Birlik, parlamento seçimlerine ilkin 1990 yılında katıldı. Ancak yüzde 1,7 oy aldığı için yüzde 2’lik barajın altında kaldı. Birlik 1991 yılında onu oluşturan partiler yaşamaya devam ettikleri halde bir parti gibi davranmaya başladı. Aynı yıl Danimarka Komünist Partisi’nin veto hakkının kaldırılmasıyla Maoist Komünist Parti birliğe üye oldu.

Birlik Parlamento seçimleri inişli çıkışlı bir gelişme izledi: 1994 yılında yüzde 3,1 1998 yılında yüzde 2,1 oy aldı. 2001 seçimlerinde oyları 2,4’e geriledi. 2005 yılında yüzde 3,4 ile biraz ilerlerken 2007 seçimlerimde yüzde 2,2’ye düştü. 2011 yılından beridir ise yükselişte bulunuyor. Son seçimlerde (2015) yüzde 7,8 oy almıştı.

Yerel seçimlerde sağlanan başarının İskandinavya’yı etkilemesi bekleniyor. Norveç seçimlerinde de aktarmış olduğumuz gibi İskandinavya’da sol bir rüzgar esiyor. Aynı gün (Salı günü) İsveç’in Stockholm ve Göteborg şehirlerinde yüzlerce kadın ebe, çalışma koşullarını protesto etmek için eyleme yaptılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.