Soma davasına bakan heyet değiştirildi, 301 işçinin ölümünden sorumlu patronlar kurtarıldı

0
206

2014’te Soma’da 301 işçinin ölümüne sebep olan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. patronları ve yöneticilerine verilen cezalar bozuluyor.

Sözcü’den İsmail Saymaz’ın haberine göre Soma davasına bakan Yargıtay 12. Ceza Dairesi, aralarında Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. patronu Can Gürkan’ın da olduğu 4 sanığa olası kastla 301 kez öldürme, 162 kez de yaralama suçundan ceza verilmesine hükmetmişti. Karardan sonra 12. Ceza Dairesi’nin beş kişilik heyetinin üçü değişti. Yeni heyet eski kararı bozdu, patronlar kurtuldu.

Saymaz’ın haberinin ilgili yeri şu şekilde:

Soma davası Yargıtay 12. Ceza Dairesi’ne döndüğünde beş kişilik heyetinin üçü değişti. Başkan Ahmet Er ve üye hakim Nadir Güngündeş koltuğunu korurken, üç yeni hakim heyete katıldı.

Diğerinin yerine eski Adalet Bakanı ve Müsteşarı Kenan İpek, eski HSK Genel Sekreteri Fuzuli Aydoğdu ve eski Ceza ve Tevfikevleri Genel Müdürü Mustafa Yapıcı heyete katıldı.

Yeni heyet ikiye karşı üç oyla önceki kararı bozdu. Kararda, Can Gürkan’ın bilinçli taksirle ceza verilmesi kararlaştırıldı. Ayrıca sanıkların infaz yasasından yararlandırılmasına hükmedildi.

“İstediğiniz kadar işçi öldürebilirsiniz”

Saymaz, Soma davasına bakan avukat Murat Kemal Gündüz’ün karara ilişkin görüşlerini ise şöyle aktardı:

Soma davasının avukatı Murat Kemal Gündüz, bu durumda Can Gürkan’a en fazla 22 yıl kadar ceza verilebileceğini, bunda da infaz yasası ve diğer indirimlerin olacağını belirtti. Gündüz, şunları söyledi: Bu Yargıtay’a açık müdahaledir. Üç bürokrat, yargı üyesi ile değiştirilmiş. İktidar işverenlere diyor ki, istediğiniz kadar işçi öldürebilirsiniz. Verirsiniz para cezasını, kurtulursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.