Sosyal Demokrat lider İsveç’in ilk kadın başbakanı oldu! 

0
127

Bugün İsveç parlementosunda yapılan seçimde Sosyal Demokrat Parti’nin (S) lideri Magdalena Andersson, İsveç’in 34. başbakanı seçildi. Andersson aynı zamanda İsveç’in ilk kadın başbakanı ünvanını da almış oldu. 

Meclis’te bugün yapılan oylamada Magdalena Andersson 101 evet oyu, 75 çekimser ve 173 de hayır oyu oldu. Hayır oyları, toplam milletvekillerinin yarısından fazla çoğunluğu oluşturmadığı için Andersson başbakan olarak seçildi. İsveç Meclisi’nde toplam 349 milletvekili bulunuyor. Hayır oyları toplam milletvekili sayısının yarısından fazla çoğunluğu oluştursaydı, Andersson başbakan seçilemeyecekti. 

15 yıl sonra tek partili hükümet 

Başbakan olarak seçilen Magdalena Andersson 15 yıl sonra sadece Sosyal Demokrat Parti’den oluşan hükümeti yönetecek ilk parti lideri de oldu. Hatırlanacağı gibi koalisyon ortağı olan Yeşiller Partisi, geçen hafta yapılan bütçe toplantısında koalisyan ortaklığından çekilmişti. 

Magdalena Andersson istifa etmişti

Magdalena Andersson geçtiğimiz Salı günü başbakan olarak seçilmişti. Ertesi gün Meclis’te yapılan bütçe toplantısında sağcı partilerin bütçe önerilerinin kabul edilmesi, hemen sonrasında Yeşiller Partisi’nin koalisyondan çekilmesi üzerine Andersson görevini aldıktan yedi saat sonra istifa etmişti. Kısa bir süre olduğu için Andersson’un başbakanlığı kayıtlara geçmedi.

Odak İsveç

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.