Sosyalizmin farkı: Küba 100 milyon doz aşı üretmeye başlıyor, aslolan sağlık, kazanç asla öncelik olmayacak

0
423

Kendi ülkelerinde koronavirüs vaka sayılarının düşük olması sebebiyle Faz-3 çalışmalarını İran’da yapacağı ifade edilen Küba, bu sene 100 milyon doz aşı üretmeye başlıyor.

Aşının geliştirildiği Finlay Enstitüsü’nün Direktörü Vicente Vérez, Soberana 02 ismini verdikleri koronavirüs aşısının üretimi için kapasitelerini yeniden organize etmeye çalıştıklarını çünkü aşı için çok fazla talep olduğunu belirtti.

Küba’da geliştirilen aşılar

Küba’da Finlay Enstitüsü tarafından şu anda 2 aşı geliştirilmeye çalışılıyor. İki aşının isimleri ise Soberana 01 ve Soberana 02.

Soberana 01 isimli aşının çalışmalarının erken fazda devam ettiği bildirilirken, Soberana 02 isimli aşının Faz 3 çalışmalarının Küba ve İran’da yapılmaya başlandığı kaydedildi. Soberana 02 isimli bu aşının bu sene 100 milyon doz üretiminin yapılacağı belirtildi.

Sosyalist Küba’da öteki enstitülerde de aşı çalışmaları devam ediyor. Diğer biyoteknoloji merkezlerinde devam eden aşı adaylarının isimleri ise Abdala ve Mambisa.

Vérez bu yıl 100 milyon dozluk üretimin sadece Soberana 02 için planlandığını, bu aşıyı almak isteyen ülkeler arasında Vietnam, İran, Venezuela’nın yanı sıra Küba ile işbirliği anlaşmaları olan Pakistan ve Hindistan’ın olduğunu aktardı.

Associated Press’in haberine göre bu hafta Soberana 02’nin Faz 2 deneylerinin ikinci kısmı 900 kişinin katılımıyla başkent Havana’daki poliklinikte başladı. Bir kısmına placebo uygulanan gönüllülerden şimdiye dek herhangi bir rahatsızlık bildirimi olmadı.

Yaşları 19 ile 80 arasında değişen gönüllüler enjeksiyonları tamamlandıktan sonra bir süre poliklinikte izleniyor ve 24, 48 ve 72. saatlerde takip ediliyor.

Vérez canlı virüs içermeyen antijenin belirgin bir yan etkisinin görülmediğini ve saklama koşullarının ekstra bir soğutma gerektirmediğini belirtti.

Aynı zamanda virüsün yeni varyantlarına karşı etkililik de değerlendirmeye tabi tutuluyor.

Önümüzdeki birkaç hafta içinde aşılamanın adadaki 150 bin kişiye yaygınlaştırılacağını doğrulayan Vérez, Şubat ayında ise Soberana 02’nin çocukların korunmasındaki etkisinin deneneceğini açıkladı.

Sosyalist Küba’da pandeminin başından beri toplam vaka sayısının 19 bin 122 olduğu belirtilirken, toplam ölüm sayısının 180 olduğu biliniyor. Pandemiyi uzun süre kontrol altında tutabilen Küba’da bu yılın başında havalimanlarının tekrardan açılması ile yeni vakalar görülmüştü.

“Biz şirket değiliz, aşıda kazanç asla öncelik olmayacak”

Aşının Küba’da ücretsiz ve gönüllü yapılacağı bildirildi.

Vérez gazetecilerin diğer ülkelere aşı satışıyla ilgili sorusuna ise, “Küba’nın aşının satılmasıyla ilgili stratejisi şunların bir bileşkesinden oluşur: İnsanlık, sağlığa etkisi, ülkemiz için aşı ve ilaç üretimini sürdürecek sistemin ihtiyacı” diye yanıt verdi.

Vérez, “Biz kazancı en başa yazan bir çokuluslu şirket değiliz. Daha fazla sağlık yaratmak için çalışıyoruz ve kazanç bunun sonucudur, asla öncelik olmayacaktır” dedi.

Kaynak: Sol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.