Sudan’da Ordu Barışçı Gösteri Yapan Halka Saldırdı, 13 Ölü

0
582

Sudan’da önceki diktatör El-Beşir’i devirerek yönetime el koyan Ordu, yönetimin sivil halka devredilmesi için haftalardır barışçıl eylemler düzenleyen halka saldırdı. Ordunun, oturma eylemi gerçekleştiren eylemcilere ateş açması sonucunda 13 kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi. Göstericilerin çadırları dağıtılarak yakıldı.

Başkent Hartum’da gerçekleştirilen oturma eylemlerine Ordu kuvvetlerinin saldırması sonucunda ilk önce 9 kişinin hayatını kaybettiği aktarılırken onlarca kişinin de yaralandığı ifade edildi. Ölü sayısının daha sonraki açıklamalarda 13’e yükseldiği kaydedildi.

Aktarılan bilgilere göre kentten otomatik silah sesleri yükselirken, kente bağlanan köprülerin de askerler tarafından tutulduğu duyuruldu.

Ne olmuştu?

AKP Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aralarının yakınlığı bilinen, kendisini referandum sonrasında ilk tebrik edenler arasında bulunan ve Sudan’ı 1989 yılından beri diktatörlük ile yöneten Ömer El-Beşir, Aralık 2018’den beri ekonomik krizler gerekçe gösterilerek protesto edilmiş; Ordu ise 11 Nisan’da 30 yıllık El-Beşir diktatörlüğüne son vererek yönetime el koyduğunu açıklamıştı.

El-Beşir’in devrilmesine rağmen halk, meydanlardan çekilmeyeceğini ifade etmiş ve yönetimin sivil hükümete devredilmesi gerektiği talebinde ısrarcı olacağını yinelemişti.

Bir süredir geçiş hükümeti için Ordu temsilcileri ile görüşmeler sürdürülmesine rağmen Ordu yönetimi müzakereleri tıkayarak iktidar varlığını sürdürdü.

Ne yazmıştık?

Sudan’daki gelişmeler üzerine kaleme aldığımız yazımızda, Ordu’nun “müzakerelere açığız” söylemine rağmen, 12 Nisan 2019 tarihinde, “Ufukta özgürlükçü bir Sudan gözükmüyor tabii. Bir darbeciyi öteki darbeciler gönderdi, olan biten bu. Fakat sokak muhalefetinin ve ilerici güçlerin öz güçlerine güvenerek cesaretle ve kararlılıkla taleplerinde ısrar etmesi, onlara yeni olanaklar geliştirecektir.” (http://odakdergisi.com/erdoganin-diktator-arkadasi-el-besir-devrildi-sudanda-neler-oluyor/) ifadelerinde bulunmuştuk.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.