Süleyman Soylu, “15 Temmuz’un faili” dediği isimle Roma’da buluştu

0
145

AKP’li İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sedat Peker’in dile getirdiği iddialara cevap vermek için katıldığı 19 Mayıs 2021 tarihli TRT programında, 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin olduğunu belirtmişti.

Programda 15 Temmuz’un faillerini BAE’nin sakladığını kaydeden Soylu, “Birleşik Arap Emirlikleri, ABD ile birlikte 15 Temmuz darbesinin failidir. Bugün Cumhurbaşkanımızı anti-Semitizm ile suçlayanlar, 15 Temmuz’u yapanları ABD’de saklıyorlar, ortakları da Birleşik Arap Emirlikleri’nde. Bu söylemler için bir sipariş verilmiş, anlaşılmıyor mu? Yalan ve iftira ile Türkiye iktidarını yıpratmak istiyorlar” ifadelerini kullanmıştı.

Süleyman Soylu, 15 Temmuz’dan sorumlu tuttuğu BAE’nin Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Saif bin Zayed Al Nahyan ile Roma’da buluştu.

OdaTV’nin aktardığına göre 2021 Akdeniz Parlamenter Asamblesi Ödül Töreni vesilesiyle İtalya’nın başkenti Roma’ya resmi ziyaret gerçekleştiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ikili temaslarda bulundu. İçişleri Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Bakanımız sayın Süleyman Soylu, Birleşik Arap Emirlikleri Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Korg. sayın Saif bin Zayed Al Nahyan ile bir araya geldi” ifadesi kullanıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.