Suriye ve BAE görüşmesine ABD’den tepki: “Zalim bir diktatörle ilişkileri normalleştirme ve onun ayakta kalmasını sağlayacak çabalara destek vermeyeceğiz”

0
80

Suriye’ye dönük geliştirilen emperyalist saldırı sonrasında Esad karşıtı tavır takınan Mısır, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin son zamanlarda Suriye hükümetiyle geliştirdiği olumlu temaslar, ABD’yi rahatsız etti.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid’in 9 Kasım’da Şam’da yaptığı buluşmaya “uyarı” niteliğinde bir tepki geldi.

Yaklaşık 10 yıl sonra BAE’nin üst düzey bir yetkilisiyle Esad’ın kurduğu temasa ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price tepki gösterdi.

Price, Washington’da gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bu görüşmeye ilişkin haberlerden ve bunun gönderdiği mesajdan dolayı kaygılıyız. Daha önce de dediğimiz gibi, zalim bir diktatörle ilişkileri normalleştirme ve onun ayakta kalmasını sağlayacak çabalara destek vermeyeceğiz” dedi.

Bakan Abdullah bin Zayid, BAE’nin Suriye’nin istikrar çabalarına destek verdiğini belirterek, “Suriye’nin Esad’ın liderliği ve halkın çabalarıyla savaşın getirdiği zorlukların üstesinden geleceğinden eminiz” mesajı vermişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.