Suriyeli Göçmenler İle İlgili Yerel Basından

0
627

Son günlerde sıkça tartışılan Suriyeli göçmenler meselesine yönelik Suriye Devleti’ne yakın yarı resmî Al Watan gazetesi, konuyla ilgili bir haber yayınladı. Haberi Türkçe’ye çevirerek aşağıda yayınlıyoruz: 

“Lazkiye Valisi İbrahim Hudr El Salem, Türkiye’den dönen göçmenlere kucak açıldığını ve yasal sorunlarını  çözmeye hazır olduklarını kaydetti. İlin Polis Şefi Tümgeneral Nebil El Ğaceri ise Türkiye’ye göç eden Suriyelilerin yasalar çerçevesinde dönmeleri için her tür kolaylık sağlandığını, Türkiye’den dönenlere Lübnan veya Ürdün’den dönenlere uygulanan yasaların uygulandığını belirtti.

El Vatan gazetesine açıklamalarda bulunan El Salem “Biz hükümet olarak vatana dönmek isteyen herkese hizmet vermeye hazırız” dedikten sonra “yasal sorunu olanlar  ise sorunlarını çözmek amacıyla varolan görevli kurumlara başvurabilir. Çocuk, kadın, yaşlı veya erkek olsun, yasal sorunu olmayanlara kapılarımız açıktır.” dedi.

Şu ana kadar Suriye Hükümeti’ne Türkiye’den dönüşlerle ilgili bilgi verilmediğini kaydeden El Salem “İl olarak evlerimiz onlara açık, lazım olan her şeyi temin etmeye hazırız.” açıklamasında bulundu.

Gelmek isteyenleri sınır kapısında beklemeye hazır olduğunu belirten Lazkiye Valisi “Şahsen benim evim dönmek isteyen herkese açıktır.” dedi.

Açıklamalarda bulunan bir diğer isim Lazkiye Polis Şefi, Kesap (Yayladağı) sınır kapısından ülkeye normal yollarla dönenler olduğunu dile getirdi.

Lübnan veya Ürdün’den dönenlere uygulanan yasaların Türkiye’den dönenlere de uygulandığını kaydeden El Ğaceri, “Geçerli kanunlar çerçevesinde tüm dönenleri karşılamaya, yasal işlemlerini yapmaya hazırız” dedi.

Lazkiye Valisi ile Polis Şefi’nin açıklamaları ışığında çok sayıda Suriyelinin, Türkiye’den Suriye’ye dönmeye hazır olduğu belirtiliyor.

Kesap sınır kapısında El Vatan gazetesine konuşan bir kaynak, dönenlerin sayısının kat kat arttığını ve hepisinin Suriye Yönetimi’nin kontrol ettiği topraklarda kalmak istediğini kaydetti.

İdlib’i kontrol eden Nusra Cephesi örgütü, Türkiye’den Cilvegözü sınır kapısından geçerek Suriye’ye dönen bazı kişilerin sorguya çekilip tutuklandığı ardında da  bilinmeyen bir yere götürüldüğü gazetemizin edindiği bilgiler arasında. 

Kesap sınır kapısından dönen Suriyelilerin ise askerlik veya yedek askerlik durumları mevcut ise bu işlemlerini halletmeleri için süre verildiği de yetkililer tarafından ifade ediliyor.”

Çeviri: Somer Sultan-Gazeteci

Kaynak: http://alwatan.sy/archives/207011

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.