Suruç’ta Oy Verme İşlemi Durduruldu

0
1136

gazetemanifesto’nun haberine göre; Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde hukuksuzluk yaşanan sandıklarda oy verme işlemi durduruldu.

Urfa’dan arka arkaya gelen usulsüzlüklere ilişkin Gazete Karınca’ya konuşan HDP Parti Meclisi üyesi ve avukat Hidayet Enmek, Suruç’ta hukuksuzluk yaşanan sandıklarda oy kullanma işlemlerinin durdurulduğunu belirterek il ve ilçe seçim kurullarına gerekli başvuruların yapıldığını dile getirdi.

Urfa’nın Suruç ilçesinde 24 Haziran seçimleri için oy kullanma işlemlerinin başlaması ile beraber gözle görülür bir gerginliğin olduğuna dikkat çeken Enmek, özellikle AKP’nin milletvekili adayı İbrahim Halil Yıldız’ın ve yakınlarının müdahale ettiği sandıklarda gerginliğin oldukça yükseldiğini belirtti.

Hukuksuzlukların yaşandığı sandıklara ilişkin il ve ilçe seçim kurullarına iptale dönük başvuruların da yapıldığını belirten Enmek, ilgili sandıklarda oy kullanma işlemlerinin de durdurulduğunu söyledi.

CHP’liler ile birlikte girişimlerinin devam ettiğini dile getiren Enmek, gerginliğin bir nebze de olsa azaldığını ancak yaşanacak hukuksuzluklara karşı tetikte olduklarına dikkat çekti.

YSK Başkanı Sadi Güven de, Şanlıurfa’da, özellikle de Suruç ilçesinde yaşandığı ifade edilen usulsüzlüklere ilişkin olarak bir açıklama yaptı. Güven, “Suruç’taki bazı sandıklara yönelik asayişle ilgili iddialar konusunda, idari ve adli işlem için gerekli girişimlerde bulunulmuştur” dedi.

Suruç’ta Neler Oldu?

Suruç ilçesinde geçtiğimiz günlerdeki silahlı kavgada adı geçen AKP milletvekili adayı İbrahim Halil Yıldız ve yakınlarının okulları dolaşarak AKP ve Erdoğan lehine blok oy kullandırttığı, oy kullanmaya gelen yurttaşları ve sandık görevlilerini tehdit ettiği iddia edildi.

Birgün’ün ulaştığı DBP’li bir yetkili olaylarla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Sabah erkenden çalışmalara başladık, Vali Ziya Çöker ilkokulunda ‘mühür kayboldu’ iddiası vardı. Sandık başkanı neye uğradığını şaşırmıştı. 1117 numaralı sandıkta ‘mühür birden kayboldu’ dedi. Sonra başka bir okuldan şikayet geldi, ‘pusulalar kayboldu’ dendi. Oraya yetiştik, orada da kargaşa var. Orayla ilgilenirken Suruç Gap Anadolu lisesinden mesaj geldi. 1044 numaralı sandıkta arkadaşımız darp edildi. Burnu kırıldı. Görevli değil oy kullanmaya gitmişti. Cep telefonunu gasp etmişler. AKP’li İbrahim Halil Yıldız ve adamları oyları kullanıyor, imzaları atıyorlar çıkıp gidiyorlar. Silahları göstererek herkese, oy kullanıyorlar. Suruç tüm merkezdeki okullarda gruplar halinde gezip oy kullanıyorlar. Halk oy vermeye gittiğinde görüyor ki pusula yok.”

Eren Erdem: Herkes Sandıklarına Sahip Çıksın

Urfa merkezli yaşanan hak ihlalleri ile ilgili Twitter hesabından açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, “Tüm enerjimizle Urfa ve Diyarbakır’la ilgileniyoruz. Arkadaşlarımız orada, tüm ihbarlar değerlendiriliyor ve müdahale ediliyor. Herkes sandıklarına sahip çıksın.” dedi.

Görevlerimize Daha Fazla Sarılalım

Urfa’da yaşanan hukuksuzluklara ilişkin HDP İstanbul milletvekili adayları Oya Ersoy, Ahmet Şık ve Erkan Baş ortak açıklama yaptı.
Açıklamada, “Doğu’daki yolsuzluklara Batı’dan dayanışma ile yanıt verelim. HDP’yi Meclis’e taşıyalım. oyunlarını, tezgahlarını boşa çıkaralım. Umudu birlikte büyütelim, görevlerimize daha fazla sarılalım” denildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.