Tahir Elçi davasında Davutoğlu’nun tanık olması talep edildi!

0
102

2015 yılında katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin ailesi ve Diyarbakır Barosu, Elçi’nin katledilmesine ilişkin davanın görüldüğü mahkemeye başvuru yaparak, Ahmet Davutoğlu’nun dinlenmesini talep etti.

Davutoğlu’nun cinayetin işlendiği tarihlerde Başbakanlık görevi yürüttüğüne dikkat çekilen dilekçede, geçtiğimiz günlerde Davutoğlu’nun Diyarbakır ziyareti sırasında basın mensuplarına Elçi cinayeti ile ilgili yaptığı açıklamada kullandığı “Tahir Elçi siyasi bir suikasta kurban gitti” ifadeleri ve baro ziyaretinde baro başkanı ile yönetim kurulu üyeleriyle yaptığı görüşmelerde ifade ettikleri ile ilgili mahkeme tarafından dinlenmesi istendi.

Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren yaptığı başvuruya ilişkin şunları açıkladı: “Aynı açıklamanın yapıldığı gün Ahmet Davutoğlu Diyarbakır Barosunu da ziyaret etmiştir. Baro Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerimizle gerçekleşen görüşmede de ‘Tahir Elçi siyasi bir suikasta kurban gitti’ beyanını tekrarlamış ve söz konusu suikast ile birlikte zor ve karanlık bir sürece girildiğini beyan etmiştir. Baro başkanı olarak kendisine söz konusu dönemin Başbakanı olarak sorumluğu hatırlatılmış ve dosyaya yansımayan bilgilerin kamuoyuyla paylaşımı talep edilmiştir. Kendisi söz konusu dönemde olduğu gibi hala devlet içinde 1990 yıllardaki atmosferi tekrar geri getirmek isteyen grupların olduğunu, cinayetin aydınlatılması için gerekli talimatları verdiğini, o sürecin zorluğunu ve yaşananları hatırlatarak bazı grupların engellemelerinden bahsederek hatta söz konusu oluşumların kendisine de yöneldiğini ve başbakanlıktan ayrıldığını belirtmiştir. Bu suikastın aydınlatılması için kendi dönem süresine ilişkin sürece dair gerekli yardımı sunabileceğini ancak Başbakanlıktan ayrıldıktan sonraki süreç için bir şey diyemeyeceğini belirtmiştir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.