Taksim Meydanı ve İstiklal’e maske ve 3 metre mesafe zorunluluğu

0
385

Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’nde koronavirüs önlemleri kapsamında maske takma zorunluluğu ile 3 metre sosyal mesafe kuralı getirildi.

Beyoğlu İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi için yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında yeni önlemler alındığını duyurdu. Buna göre bu iki bölgede, maske takmak ve 3 metre sosyal mesafe ile yürümek zorunlu hale getirildi.

Geçtiğimiz günlerde hükümetin yaptığı “Salgının etkileri zayıflıyor” açıklamalarının ardından sokakların ve meydanların kalabalıklaşmasının ve yurttaşların alınan tedbirlere uymamaya başlamasının ardından hastalığın yeniden yükselişe geçebileceği konusu gündeme gelmişti. Durumla ilgili özellikle insan yoğunluğunun fazla olduğu bölgelerde yeni tedbirler hayata geçiriliyor.

Hıfzısıhha Kurulu ise şu açıklamada bulundu:

“Normalleşme süreci kapsamında ülkemizin gözbebeği konumundaki Beyoğlu Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’ndeki hareketlenmenin artacağı ve bunun da bulaş riskini artıracağından bahisle, Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’nde bulunan tüm kişilerin maske takmasını, kişilerin arasında en az 3 metre sosyal mesafeyi koruyacak şekilde hareket edilmesine, alınan bu tedbirlere uymayanların 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince idari yaptırım uygulanmasına oy birliğiyle karar verilmiştir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.