Tarikat savaşları büyüyor: Gülen’cilerden sonra emniyeti Menzil’ciler parselliyormuş

0
2135

Sağlık Bakanlığı’nı ele geçirdiği söylenilen Menzil tarikatının bu sefer de emniyet içerisinde önemli güç elde ettiği, atama ve terfilerde kendi tarikatından insanları önemli kademelere getirdiği ifade ediliyor.

T24’den Tolga Şardan’ın dünkü yazısı emniyet içerisinde Gülen cemaatinden boşalan kadroların Menzil’ciler tarafından nasıl doldurulduğuna ayrılmış. Şardan, Menzil’cilerin iki ayrı kolunun emniyet içerisinde daha fazla yer kapmak için birbirine girdiğini ifade ediyor.

Şardan yazısında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, tarikatların emniyete yerleştirilmesi ile ilgili parmağının olduğunu, “Kısa süre önce 50’ye yakın kentin emniyet müdürü değiştirilmişti. Böylece, merkez teşkilatı ve il kadrolarında yeni düzenlemeler yapıldı. Atanan müdürler yeni görevlerine başladılar. Ardından sessiz sedasız iki önemli terfi ve atama daha yapıldı. Geride bıraktığımız hafta sonunda, 123 kişiden oluşan birinci sınıf emniyet müdürleri terfisi ile 20’ye yakın polis okulu müdürünün değiştirilmesiyle ilgili kararname İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzasında çıktı. Barış Pınarı Harekâtı nedeniyle gündemde yer bulamayan bu iki işlemle ilgili emniyet kulislerinde çok çarpıcı iddialar konuşulmaya başlandı” ifadeleri ile açıklıyor.

“FETÖ’den doğan boşluğun doldurulması çerçevesinde bir süredir emniyette yapılan tayinlerde Menzilcilerin etkisi “güçlü” biçimde hissediliyor” diyen Şardan’ın yazısından ilgili kısım ise şöyle:

Bu etki, son emniyet müdürleri kararnamesinin yanı sıra birinci sınıf emniyet müdürlüğüne terfi ve polis okullarına yapılan müdür atamalarında da kendisini gösterdi. Her üç atama ve terfi sırasında Menzil cemaatinden doğrudan veya dolaylı gelen referanslar kabul gördü.

Ancak kulislere düşen iddiaya göre, birinci sınıfa terfi ve polis okullarına yapılan atamalar sonrasında özellikle Menzil cemaati içinde kavgalı bir süreç başladı.  

Malum, Türkiye’deki Menzil cemaati Adıyaman’daki Semerkand grubu ve Eskişehir’deki Buhara grubundan oluşuyor.

Liderleri farklı olan bu iki grubun, Emniyet’teki bu görevlendirmeler sonrasında birbirleriyle ters düştükleri öne sürülüyor. Bu durumun gerekçesi ise, Emniyet’teki atama ve terfilerde Semerkand grubunun referanslarına olumlu yanıt verildiği, Buhara grubunun taleplerinin yerine getirilmediği.

Semerkand grubunu, Buhara grubuna karşı 1-0 öne geçiren bu görevlendirmelerde kuşkusuz diğer grup ve yapılardan da referanslar var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.