TCDD’de usulsüz dağıtılan 8 milyon lira buhar oldu!

0
628

Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) tarafından bir firmaya 6 milyon 398 bin lira sözleşme dışı ve usulsüz olarak fazla ödeme yapıldığı ortaya çıktı. Faizi ile birlikte 8 milyon liraya ulaşan parayı ise TCDD tam 13 yıldır geri alamıyor.

Sözcü’de yer alan habere göre, Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi kapsamında İnönü-Eskişehir bölümü altyapı işinde, firmaya 6 milyon 398 bin lira sözleşme dışı fazla ödeme yapıldı. Sayıştay tarafından yapılan incelemede, bu ödemedeki parasal hesabın usulsüz ve yanlış olduğu, ödenen paranın faizi ile birlikte 8 milyon 11 bin 652 lira olarak firmadan geri alınması istendi. Firmanın bu talebi reddetmesi üzerine TCDD tarafından firmaya dava açıldı.

Yargılama sürecinde ilk bilirkişi raporu TCDD lehine, 2’nci bilirkişi raporu ise firma lehine çıktı. İtirazlar üzerine 3’üncü bilirkişi raporu hazırlandı ve bu rapor da firma lehine oldu. 22 Kasım 2017 tarihli duruşmada mahkeme davayı reddetti. TCDD bunun üzerine ise istinaf ve temyiz yoluna başvurdu ancak dava 13 yıldır sonuçlandırılamadı.

CHP Zonguldak Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu üyesi Deniz Yavuzyılmaz, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu tür davalarda bilirkişi oyunları bitmek bilmiyor. Olan da TCDD’ye oluyor. TCDD’nin 2018 yılı dönem zararı 2 milyar 558 milyon lira. Sayıştay raporunda TCDD’deki hayati sorunlar sıralanıyor. İhaleler şeffaf değil, altyapı projeleri hatalı, malzeme keşif listeleri eksik, programlar gerçekçi değil. İşler öngörülen sürenin 4 katı zamanda tamamlanıyor. Yandaş firmalar da TCDD’yi nasıl yolacaklarının peşindeler.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.