TCDD’nin dev ihalesi de “beşli çete”ye gitti

0
91

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün milyarlarca liralık bir ihalesi daha “yabancı”ya gitmedi.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, TCDD Genel Müdürlüğü 4 Haziran tarihinde “Alayunt-Afyon-Konya hat kesiminde Elektrifikasyon, Sinyalizasyon ve Telekomünikasyon Yapım İşi” için bir ihale düzenledi. Muhalefetin “beşli çete” olarak adlandırdığı şirketlerden Limak İnşaat’ın ortağı Yapı Merkezi İnşaat şirketine giden ihalenin tam 1 milyar 763 milyon 710 bin lira değerinde olduğu belirtildi.

Dev ihaleyi alan Yapı Merkezi İnşaat, 1915 Çanakkale Köprüsü’nü de Limak İnşaat ile birlikte inşa ediyor. Ayrıca geçiş garantisi verilen Avrasya Tüneli de aynı şirket tarafından yapılmıştı.

Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren hattının tüm üstyapısı, elektrifikasyon, sinyalizasyon, telekomünikasyon ve merkezi kontrol sistemlerinin tasarım, üretim, montaj, işletmeye alınma ve personel eğitim hizmetleri de Yapı Merkezi İnşaat tarafından gerçekleştirilmişti. Temmuz ayı başında ise soz konusu YHT hattında yağışla birlikte rayların dolgu alanlarının boşaldığı görülmüştü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.