Tepkiler üzerine Cumhuriyet geri adım attı: 8 basın emekçisi yeniden işe alındı

0
100

8 basın emekçisini işten attığı için tepkilerin odağı olan Cumhuriyet Gazetesi geri adım atarak, 8 emekçiyi yeniden işe aldığını duyurdu.

Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS) örgütlü olduğu Cumhuriyet Gazetesi’nde toplu sözleşme sürecinde 8 basın emekçisinin işten atılması kamuoyunda tepkiye neden olmuştu. İşten atmalara karşı TGS ve çalışanların gazete önünde yaptığı basın açıklamasına ise gazete yönetimi polis çağırarak karşılık vermiş, yaşanan gelişmeler sonrası Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya da tepki göstererek istifa etmişti.

Cumhuriyet’ten bugün yapılan açıklamada, işten atılan 8 gazetecinin iş akdinin feshi ile ilgili kararın durdurulduğu belirtildi. Gazetenin internet sayfasından yapılan açıklamada şunlar yer aldı:

“Sekiz çalışanımızın iş akdinin feshi nedeniyle ilgili karar durdurulmuştur. Arkadaşlarımız gazetemizde çalışmalarına devam edebileceklerdir. İş barışının sağlanması en önemli konudur. Bu karardan sonra, gereksiz söylemler, konu üzerine yazılar, mesaj göndermeler, dedikodular ve iş barışını bozacak toplantılara son verilmesi gerekmektedir. Çalışanlarımızın kendi işlerine odaklanmaları kesin bir ön koşuldur. Cumhuriyet gazetesinde iç barışı bozacak hareketlere kesin olarak ödün verilmeyeceğinin bilinmesi gereklidir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.