Tesadüfün böylesi: 5 ay önce imara açılan alanda yangın çıktı

0
284

Samsun’un 19 Mayis ilçesinde, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde salı günü “bilinmeyen” bir sebeple yangın çıktı. 8 saatlik çalışmanın ardından söndürülen yangında 2 bin dönüm alan zarar görürken, birçok hayvanın da telef olduğu belirtildi.

Geçtiğimiz Nisan ayında Delta’nın statüsü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın onayıyla değişerek, alanın yapılaşmaya açıldıktan sonra, sebebi “belirsiz” bu yangının çıkması akıllarda soru işareti yarattı.

Sözcü’de yer alan habere göre, yangında kundaklama iddialarının bulunduğunu dile getiren Avukat Melike Özman, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bu tesadüf mü? Nisan ayında deltanın statüsü değişiyor, delta otel ve konut inşa edilebilir bir hale geliyor, Eylül ayında deltada yangın çıkıyor. Deltada statü değişikliği yapıldı. ‘Kesin korunacak hassas alan’ olarak bir alan ayrıldı. Bunun dışındaki alanlara ilişkin tasarruf Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bırakıldı. Peki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ne yaptı? Bakanlık bir bölgeyi kontrollü kullanım alanı olarak tanımladı.

Toplu halde projelendirilen konutlar (200 konut ve üzeri). Turizm konaklama tesisleri (100 oda ve üzeri oteller, tatil köyleri, turizm kompleksleri ve benzeri). İşte böyle! Ve şimdi bölgede hiç görülmemiş bir yangın çıkıyor. Üstelik iki ayrı noktadan başladığı söyleniyor. İster misiniz şimdi buraya, yangının olduğu bölgeye TOKİ binalar yapsın ya da orada denize nazır bir otel yükselsin!”

19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu da yaptığı açıklamada, “Yangının neden çıktığı henüz belli değil. Savcılık da gerekli incelemeyi yaptı. Alanda araştırmalar hala devam ediyor. Umuyorum ki yangın kazayla olmuş olsun. İnşallah ortaya farklı, kasıtlı yakıldığına dair bir emare çıkmamış olsun.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.