TKİ’nin milyonlarca lira zarar ederek ürettiği kozmetik ürünler kamu kurumlarına “hediye” edilmiş

0
117

AKP’li Tayyip Erdoğan’ın damadı, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın tanıtımını yaptığı Türkiye Kömür İşletmeleri’nin (TKİ) tüy dökücü ve kırışık önleyici kremlerinin, bakanlıklara ve kamu kurumlarına hediye olarak dağıtıldığı ortaya çıktı.

TKİ’nin faaliyet alanında olmamasına karşın 2,2 milyon lira danışmanlık, 4,7 milyon lira da üretim bedeli ödenerek yapılan kozmetik ürünler beklenen ilgiyi görmeyince kamu kurumlarına hediye olarak dağıtıldı.

BirGün’de yer alan habere göre, TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu, TKİ Genel Müdürlüğü’nün bilanço ve hesaplarını görüşmek için yaptığı toplantıda, TKİ’nin ürettiği kozmetik ürünlerin kamu kurumlarına dağıtıldığı ortaya çıktı. Toplantıda, uzmanlık alanına girmemesine karşın TKİ bünyesinde oluşturulan, “Elegance” isimli kozmetik markası gündeme geldi.

Daha önce de Sayıştay’ın TKİ’ye yönelik denetim raporunda, Elegance firması için üretilen 48 bin 500 adet ürünün çoğunluğunun satılmadan depolarda bozulduğu belirtildi. Ayrıca Sayıştay raporuna göre TKİ, faaliyet alanında olmayan bir işe girerek milyonlarca lira borçlandı.

TKİ Genel Müdürü Hasan Hüseyin Erdoğan, milyonlarca liralık harcamanın sonunda depolarda bozulmaya terk edildiği iddia edilen kozmetik ürünlerin durumuna “açıklama” getirerek, ürünlerin, TKİ’nin Ar-Ge faaliyetleri kapsamında ısıl değeri düşük olan kömürler kullanılarak üretildiğini iddia etti. Ayrıca çalışmaların devam ettirilmediğini belirten Erdoğan, ürünlerin ticari satışı olmadığını söyleyerek, “Kozmetik ürünler bakanlığımız, kurumlarımız ve bazı kamu kurumlarına hediye olarak dağıtıldı” dedi. “Hediyeler”in ne kadara mal olduğu sorusuna ise TKİ Başkanı yazılı yanıt vereceğini bildirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.