TRT Prof. Dr. Şenol’dan Yalan Açıklama İstedi

0
1053

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, son dönemde Ankara genelinde yaşanan ishal vakalarının sebebinin şehir suları olduğunu söylemesi için TRT’den kendisine “teklif” geldiğini açıkladı.

Sosyal medya hesabından konuyla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Şenol, TRT’nin kendisinden ishal vakalarının sulardan kaynaklandığını açıklamasını istediğini ancak yaşanan vakaların sularla ilgili olmadığını, okulların açıldığı dönemlerde her zaman ishal vakalarında artışın görüldüğünü belirtti.

Şenol sosyal medya hesabından, “Biz ishallerde her yıl bu vakitler sıklık artışı görürüz. Önceki akışta yazdım sebeplerini ama bazı ‘film’ adamlarının neden sık ekrana çıktığını anlayın diye yazıyorum. İshal ile ilişkili konuşmamı isteyen haber kanallarının bir ricası var. Sularla ilişkili olduğunu söylemem. Aslında bu teklifi açıkça yapan, yani ‘ishallerin sebebi sulardır’ dememi isteyen ana haber kanalının adını da yazıp sildim sonradan. Zira, bizim vergilerimizden beslenir, amir sözü dinlenir. Ve ne yapsak illa ki söyleyecek dolu yalanları vardır, siz bilin istedim.” diye yazdı.

Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’un açıklamasının ardından konuyu yalanlayan TRT, iddia edildiği gibi bir yönlendirmenin yapılmadığını belirtti.

TRT’den yapılan yazılı açıklamada, “TRT hakkında bazı sosyal medya hesapları ve yayın organlarında Sayın Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’a atfen dillendirilen iddialar tamamen yalan ve iftiradır. Uzmanlığına başvurulan bir bilim insanının, muhabirimizin haber refleksiyle yaptığı araştırma üzerinden hiçbir temeli olmayan siyasi sonuçlar çıkartarak TRT’yi hedef göstermesini kınıyoruz.” denilerek iddiaların yargıya taşınacağı bildirildi.

Ne Olmuştu?

Geçtiğimiz günlerde Ankara’da sulardan kaynaklı salgın hastalıkların arttığı haberleri üzerine Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş iddiaların asılsız olduğunu, ASKİ Genel Müdürlüğünün gereken açıklamayı yaptığını söylemişti.

ASKİ’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Ankara’da, sudan kaynaklı salgın hastalık olduğu kesinlikle doğru değildir.Genel Müdürlüğümüz ve Halk Sağlığı Kurumu tarafından 1000’in üzerinde noktadan alınan su numunelerindeki klor konsantrasyonu 0,2 mg/L’nin üzerindedir.Suyumuz,Dünya ve Türk Kalite standartlarına uygundur.” ifadeleri kullanılmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.