Trump, “Bağdadi öldü; biz artık Suriye’deki işimizi bitirdik.”

0
469

ABD Başkanı Donald Trump, dün Suriye’nin İdlib kenti yakınlarında düzenlenen operasyonda IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi’nin öldürüldüğü iddiası hakkında açıklama yaptı.

Trump, Bağdadi’nin öldürüldüğünün yapılan DNA testleriyle doğrulandığını söyleyerek, nasıl öldüğünü de açıkladı.

Trump’ın açıklamasına göre Bağdadi, ABD ordusunun düzenlediği baskında ele geçmemek için üzerindeki bomba düzeneğini patlatarak, kendisini ve üç çocuğunu öldürdü.

Operasyonla ilgili verdiği detaylarda, “Bir ay öncesinde çok iyi istihbaratımız vardı.” diyen ABD Başkanı, “ABD personeli harikaydı, hiçbir personelimizi kaybetmedik.” dedi ve IŞİD’in eylem planlarına ilişkin bilgilere de ulaştıklarını ifade etti.

Ayrıca, “Tüm bunlar bazı ulusların yardımıyla gerçekleşti. Türkiye’ye, Rusya’ya, Irak’a, Suriyeli Kürtlere teşekkür etmek istiyorum.” diyen ABD Başkanı, operasyonda IŞİD lideri el-Bağdadi’nin öldüğü operasyonda Türkiye’nin hava sahasını kullanmaya izin verdiğini ve operasyon güçlerinin nereye gideceğini bildiğini söyledi.

Rusya’ya da bilgi verdiklerini belirten Donald Trump, “Ruslar neden geldiğimizi bilmiyorlardı, ancak onlara ‘mutlu olacaksınız’ dedik. Onlara görevin ne olacağı söylenmedi ancak bilgi verdik.” dedi.

Trump, açıklamasında “Bağdadi öldü; biz artık Suriye’deki işimizi bitirdik. Suriye’deki petrolü güvence altına almak bizim için önemli.” ifadelerini de kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.