TSK ÖSO Çeteleriyle Birlikte Suriye’ye Harekat Başlattı

0
678

Mecliste dün yapılan oturumla, sınır ötesi harekatları düzenleyen tezkerenin süresinin uzatılması kararının ardından, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nin Suriye’ye yönelik beklenen harekatı başlattığı duyuruldu.

Alınan son bilgilere göre, TSK’ya bağlı savaş uçaklarının Resulayn’daki YPG hedeflerini bombaladığı ve harekatın hava operasyonunu kapsadığı belirtildi.

Basına yansıyan haberlerde karadan bir müdahalenin yapılmayacağı bilgisi verilse de, ÖSO çeteleriyle birlikte tanklar, zırhlı araçlar ve 5 bin kişilik askeri kuvvetin sınır bölgelerine taşınması, Suriye’ye yönelik müdahalenin karadan da gerçekleşebileceği iddialarını güçlendiriyor.

Operasyonun başlaması sonrası AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Türk Silahlı Kuvvetleri’miz Suriye Milli Ordusu’yla birlikte Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG ve Deaş terör örgütlerine karşı #BarışPınarıHarekatı’nı başlatmıştır.

Amacımız güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmektir.

Barış Pınarı Harekatı ile, Ülkemize yönelik terör tehdidini bertaraf edeceğiz. Oluşturacağımız GÜVENLİ BÖLGE sayesinde Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmelerini sağlayacağız. Suriye’nin toprak bütünlüğünü koruyacak, tüm bölge halkını terörün pençesinden kurtaracağız.”

Öte yandan dün akşam saatlerinde harekat planının açıklanmasının ardından, YPG ve YPJ’nin de içinde bulunduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Avrupa Parlamentosu ve Birleşmiş Milletler’e çağrı yapmıştı. Çağrıda, müdahalenin önlenmesi için girişimlerde bulunulması talep edilmişti. Açıklamayı yapan SDG sözcüsü General Mazlum Kobani Abdi, Türkiye’nin olası müdahalesinin ardından Beşar Esad yönetimi ile çalışmanın ihtimaller arasında olduğunu söylemişti.

PYD Başkanı Salih Müslim ise, operasyonun engellenmesine yönelik olarak “ABD üzerinden Türkiye ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz.” demişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.